Meram Ekspresi son seferine çıkıyorEskişehir İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı kesiminin 2. etap çalışması nedeniyle İstanbul-Konya seferini yapan Meram Ekspresi 30 Ocak Pazartesi günü son seferini yapacak ve 2 yıl boyunca sefer yapmayacak

Ülkemizin en büyük Yüksek Hızlı Tren hattı olan ve Ankara-Eskişehir kesimi 2009 yılında hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul kesiminin ikinci etap çalışması nedeniyle Haydarpaşa-Konya-Haydarpaşa seferini yapan Meram Ekspresi son günlerini yaşıyor. Meram Ekspresi 30 Ocak Pazartesi günü son seferine çıkacak ve 24 ay boyunca sefer yapmayacak. Bu çalışma kapsamında İç Anadolu Mavi Ekspresi Adana-Arifiye-Adana seferlerine devam ederken, Konya’ya geliş ve çıkış saatlerinde değişiklik yapıldı. İstanbul’a giden yolcu ve yük trenleri seferleri iptal edilirken, banliyö tren seferlerinde bir değişiklik olmayacak. 30 Ocak Pazartesi günü 17.05’te son olarak Haydarpaşa’ya gidecek olan Meram Ekspresi, Haydarpaşa’dan da Konya’ya son seferini yapacak. Haydarpaşa-Konya-Haydarpaşa hattı İstanbul, Bilecik, Kütahya, Afyon ve Konya illerini kapsıyor.

İÇ ANADOLU MAVİ TRENİ ENVERİYE’YE KADAR GİDECEK

Yine aynı çalışma kapsamında İstanbul-Adana tren hattında çalışan İç Anadolu Mavi Treni de Arifiye’ye kadar gidecek. Adana-İstanbul hattında çalışan İç Anadolu Mavi Treni’nin Konya’ya geliş ve çıkış saatlerinde çalışma nedeniyle değişikliğe gidildi. Bu değişikliğe göre önceden gündüz 12.18 Konya’ya gelen İç Anadolu Mavi Treni, bundan sonra gece 00.10’da Konya’ya gelecek ve 12 dakikalık bir bekleme süresinin ardından 00.22’de hareket edecek. Adana-İstanbul hattında sefer yapan trenin yeni hattı şu şekilde: Adana-Ulukışla-Ereğli-Karaman-Konya-Akşehir-Afyon-Kütahya-Enveriye-Arifiye.

DEĞİŞİKLİKLER TCDD’NİN RESMİ SİTESİNDE YER ALIYOR

31 Ocak 2012 gününden itibaren son seferini yapacak olan Meram Ekspresi ve hareket saatleri ile güzergahında değişiklik yapılan İç Anadolu Mavi Treni hakkında yapılan değişikliklerin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın resmi internet sitesinde bulunduğunu belirten yetkililer, vatandaşların mağdur olmaması için gerekli tedbirlerin de alınacağını kaydetti. Gerekli tedbirlerin alındığını ifade eden yetkililer, “1 Şubat’ta tren trafiğine kapatılacak hatla ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile güzergah illerindeki valiliklerimizle, belediye başkanlıklarımızla toplantılar yapılmış, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için tedbirler alınmıştır” dedi.

VATANDAŞLAR HIZLI TRENİN GELECEK OLMASINDAN MUTLU

Hızlı tren çalışmaları kapsamında tren seferlerinde değişikliğe gidilecek olmasının kendilerini olumsuz etkilemesinden korktuklarını söyleyen vatandaşlar, hızlı trenin gelecek olmasından dolayı olumsuzluklara katlanacaklarını kaydetti. İstanbul’a gitmek için bir güne yaklaşan tren yolculuğunun sona ermesine de sevindiklerini belirten vatandaşlar, “Hızlı tren çalışmaları sona erdirdikten sonra İstanbul’a 3 veya 3.5 saat gibi kısa bir zamanda gideceğimiz için çok mutluyuz. Umarız bir an önce kazasız belasız bitirilir ve biz de hızlı trene binebiliriz” dedi.

Kaynak : http://www.memleket.com.tr

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.