Sebahattin Eriş: İzmir-Ankara hızlı tren ihalesi bu yıl olacakMANİSA İl Koordinasyon Kurulu’nun yılın ilk toplantısının en önemli konusu İzmir-Ankara hızlı treni oldu.

TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, İzmir-Ankara tren yolu hattının 827 kilometre olduğunu belirterek, hızlı tren projesiyle 620 kilometreye düşeceğini ve 250 kilometre hızla giden trenle 3.5 saatte Ankara’ya varılacağını kaydetti. Projenin yaklaşık maliyetinin 6.5 milyar lira olacağını ifade eden Eriş, Ankara-Afyonkarahisar demiryolu hattının ihalesinin yapıldığını hatırlattı. Eriş, projenin İzmir-Manisa ve Uşak demiryolu hattının ihalesinin bu yıl yapılacağını belirterek, “Önümüzdeki aylar içerisinde ihaleyi gerçekleşecek. 2015 sonu itibariyle İzmir-Ankara hızlı tren hattını hizmete sokmayı düşünüyoruz. Yılda 6 milyon yolcu taşımacılığı yapılacak ve 7 milyon lira gelir elde edilecek” dedi.

Hızlı tren projesi ile Manisa demiryolu ağının silbaştan değişeceğini anlatan Eriş, “Manisa için iki hızlı tren hattı projesi var. Birincisi İzmir-Ankara, ikincisi İstanbul-İzmir hızlı tren demiryolu projesi” dedi.

Kaynak: Hürriyet

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.