TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman Müsteşar oluyorTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, fırtınalarla dolu “demiryolu” serüveninin ardından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı oluyor.

Karaman’ın kararnamesi hazır. Karaman’ın yerine Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın geliyor. Habib Soluk ise Bakan Yardımcısı!..

Kararnamesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını bekleyen Süleyman Karaman, 2002/3490 Sayılı Kararname ile TCDD İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Eylül 2004’de görevden alınan Karaman, 8 Temmuz 2005’de mahkeme kararı ile TCDD Genel Müdürlük görevine iade edildi.

BAKAN ÖVMÜŞTÜ

Ulaştırma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ilişkin bütçe görüşmelerinin sonrasında kendisine yöneltilen sorular üzerine TCDD Genel Müdürü’nü başarılarından dolayı öven ve “Benim yüzümden adamcağız iki kere kalp krizi geçirdi. Sağolsun çok başarılı” diyen Bakan Binali Yıldırım, bu sözleriyle bir anlamda “yükselişin sinyalini” vermişti.

SÜLEYMAN KARAMAN KİMDİR?

1956 yılında Erzincan’ın Refahiye ilçesinde doğdu. İlkokulu doğduğu yer olan Refahiye’de, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. 1981 yılında İTÜ Makine Fakültesi’nde Yüksek Lisans öğrenimini tamamlayarak “pekiyi” dereceyle Makine Yüksek Mühendisi unvanını kazandı.

1979-81 yılları arasında; özel sektör tarafından üretilen ilk Türk traktörü ve ziraat makineleri konusunda prototip çalışmaları ve iyileştirme faaliyetleri ile uygunluk testlerinin yapılmasında görev aldı.

Aynı dönemde kısa dönem askerlik görevini tamamlayarak, 1981 yılında İTÜ Makine Fakültesi’nde Asistan olarak göreve başladı. 1984 yılına kadar Doktora çalışmalarının yanı sıra aynı Fakülte’de Yardımcı Öğretim Görevlisi olarak teknik resim ve makine bilgisi dersleri verdi.

1984-1994 yılları arasında ise, otomotiv yan sanayinde sırasıyla; İşletme Müdür Yardımcısı, İşletme Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Bu dönemdeki çalışmaları sırasında birçok otomotiv parçasının ithal ikame ve yerlileştirme çalışmalarına ek olarak, Avrupa’da otomotiv sanayi fuarlarına da katılarak konuyla ilgili çalışmalarda bulundu.

1994 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT (İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri) Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

İETT’deki görevi sırasında; İETT’de otobüs reklamları, yeni modern duraklar, doğalgazla çalışan otobüsler, AKBİL uygulamaları projeleri ile EURO 2 otobüslerinin satın alınmasına imza attı.

Avrupa ve Amerika’da çeşitli konularda kısa dönem çalışmalarda bulundu. Toplam Kalite Yönetimi, Sürekli Gelişme, Sinerjik Yönetim gibi seminerlere katıldı. Ayrıca, I. ve II. Uluslararası Ulaşım Sempozyumu’nun düzenlenmesinde görev alarak tebliğ sundu.

Yine bu dönemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan İSBAK, İSTON, İSMER ve BELTUR’un da Yönetim Kurulu Üyeliği’ni yaparak, İstanbul’da çeşitli sinyalizasyon projelerini yürüttü.

2001 yılından günümüze kadar İETT’de Genel Müdür Danışmanı olarak görevini yürütmekte iken, 7 Ocak 2003 tarihinde 2002/3490 Sayılı Kararname ile TCDD İşletmesi Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Eylül 2004’de görevden alınan Karaman, 8 Temmuz 2005’de mahkeme kararı ile TCDD Genel Müdürlük görevine iade edildi.

Süleyman KARAMAN; evli ve 3 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

HABİB SOLUK…YENİ BAKAN YARDIMCISI

Seçimlerden önce, mevzuat gereği Ulaştırma Bakanlığı’na atanan Mehmet Habib Soluk, 1950 yılında Sivas’ta doğdu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Soluk, Denizcilik Bankası Anonim Ortaklığı ve Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanelerinde çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yatırım Planlama ve İzleme Şube Müdürlüğü yaptı.

2003-2004 yıllarında Denizcilik Müsteşarlığı APK Dairesi Başkanlığı ve PTT Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Soluk, bir süre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yaptı, ardından Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı’na getirildi.

Son olarak Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Mehmet Habib Soluk, Fransızca biliyor.

TCDD YENİ GENEL MÜDÜRÜ İSA APAYDIN

Yeni Genel Müdür olmasına kesin gözüyle bakılan İsa Apaydın, TCDT Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı 1965 Ankara doğumlu. İTÜ Sakarya Üniv. mezunu, 1987 yılında TCDD de Mühendis olarak göreve başlamış, Fabrika Müd., Şube Müd ve Bölge Müd.’lüğü görevlerinde bulunmuş olup, halen Gen.Müd.Yrd. olarak görev yapmaktadır.İngilizce bilmektedir.

Kaynak : http://www.sonsayfa.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.