Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu teleferik projesiyle ilgili eleştirileri yanıtladıAlanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Damlataş ve Ehmedek arasına kurulacak olan teleferik projesiyle ilgili eleştirileri yanıtladı. Projeyle ilgili bilgileri belediyenin resmi internet sitesi “www.alanya.bel.tr”de yeniden yayınlatan Sipahioğlu, “Tartışmalar anlamsız. Siteye giren herkes, şeffaf bir şekilde tüm bilgileri öğrenebilir” dedi.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Damlataş ve Ehmedek arasına kurulacak olan teleferik projesi ile ilgili eleştirilere yanı verdi. Birçok kesimden proje hakkında yeterli bilgi verilmediği ve kamuoyunda tartışılmadan projenin onaylandığı şeklindeki eleştirilere değinen Sipahioğlu, bu iddiaları kabul etmedi. “Kamuoyunda anlamsız bir şekilde tartışılıyor ve bilgi eksikliği olduğu iddia ediliyor” şeklinde konuşan Sipahioğlu, projenin sadece imar komisyonu veya meclis üyeleri ile değil Alanya Belediyesi’nin internet sitesi www.alanya.bel.tr aracılığı ile tüm kamuoyuna durulduğunu söyledi.

HABERİ TEKRAR YAYINLATTI

Encümen toplantısı sonrası konu hakkında soruları yanıtlayan Sipahioğlu, “Koruma Kurulu tarafından onaylandığı günden itibaren projenin hangi noktalarda ve kurul kararının şerhini de yer vererek şeffaf bir biçimde yayınlayarak kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirdik.” dedi. Sipahioğlu’nun açıklamalarının ardından belediye sitesinde ilk kez 13 Ocak Cuma günü yayınlanan haber tekrar yayınlandı. Bilgi kirliği olduğu ve meclis üyelerinin dahi haberinin olduğu şeklinde eleştirilere değinen Sipahioğlu, “Kamuoyunu bilgilendirme noktasında basının da şeffaf zorunluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu konuda belediye sitesinde haber var” dedi.

‘KONGRE SÜRECİNDEN DOLAYI’

Sipahioğlu, sitedeki haberin okunduğu takdirde hem kurul kararı hem de nereden başlayıp nerede biteceğini içine alan bir bilginin öğrenileceğini söyleyerek “Bu, her gün binlerce insanın tıkladığı belediye sitemizde gizli saklı bir şeyin olmadığı ve sadece meclis üyelerimiz ile değil kamuoyu ile de paylaştığımızın en güzel kanıtıdır” diye konuştu. Sipahioğlu, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güney’in konu hakkında kendilerine bilgi verilmediği şeklindeki sözlerine ise şöyle değindi: “Projenin görüşüldüğü imar komisyonumuzda hem bağımsız hem de AK Partili meclis üyeleri var. Değişik toplantılardaki bilgileri sitemizde yalın bir şekilde halkımıza ulaştırdık. Ben kongre süreci içersindeki yoğunluktan dolayı bilgi edinememiş şekilde değerlendiriyorum”

‘PARKOMAT ÖDEMEYENE UYARI’

Bazı araç sahiplerinin parkomat ücreti ödememeyi adet haline getirdiklerini söyleyen Sipahioğlu, bu konuda şöyle konuştu: “Parkomat ücretlerini ödememeyi adet edinen vatandaşlar ile ilgili bazı kararlarımızı ve yasal zorunlulukları hatırlatmakta fayda var. Parkomat ücretleri takdiri bir ücret değil kamu alacaklarına giren ve belediyenin takip etmekle zorunlu olduğu tarifesi yasal dayanak ile belirlen bir belediye geliridir. Son anayasa mahkemesi kararında da belirtildiği gibi belediyenin malları ve alacakları kamu alacakları hususuna tabi tutulduğundan dolayı bu konuda az da olsa istisnai olarak ödememeyi alışkanlık haline getiren vatandaşların haciz işlemlerini yapmak zorunda olduğumuzu da belirteyim”

Hukukçu gözü ile incelensin

Sipahioğlu, CHP İlçe Başkan Yardımcısı Avukat Erdoğan Toktaş’ın Alanya Belediyesi’nin Üzümlü Su Projesi için vatandaşlardan katılım payı alınmasının yasal olmadığını ve bu konuyu yargıya taşıyacaklarını şeklindeki açıklamalara da değindi. Bu konuda belediyenin herhangi bir inisiyatifi olmadığını her şeyin ilgili kanuna göre yasal zorunluluk çerçevesinde yapıldığını belirten Sipahioğlu, “Daha önce açılan davalar kamu tesisleri ile ilgiliydi ve sonuçlanmış bir karar yok. ‘2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 88. maddesinde ‘Su tesisleri harcamalarına katılım payı alınır’ ifadesi yer alıyor. Bu takdir değil zorunluluktur. Onun için o değerli arkadaşımız hukukçu gözü ile kanunu incelediği takdirde tahmin ediyorum eksik olan bilgilerini tamamlamış olur. Dava açabilirler. Biz de gerekli savunmamızı yaparız” dedi.

Kaynak : http://www.haberalanya.com.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.