Ankara-Keçiören Metrosu İçin İmzalar Atıldı

Ankara-Keçiören metrosunda geri sayım sürüyor. Keçiören – Sincan ve Çayyolu metrosu 2003 yılından bu yana bitirilmeyi bekliyor. Ankaralılar dört gözle bu hatların ne zaman tamamlanacağını merak ediyordu. İlk adım Keçiören Metrosu için atıldı.


Yaklaşık bir buçuk ay önce Keçiören metrosunun yapım ihalesini kazanan firma ile iş yapım sözleşmesi imzalandı. İki buçuk yılda bitirilmesi planlanan Keçiören metrosu diğer metro hatları ile entegre olacak.

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım “Projenin en önemli özelliği diğer hatla yani Ankaray ile entegre olacak. Mevcut hat ile tüm hatlar entegre olacak. Konforlu rahat seyehat imkanına kavuşmuş olacağız. Artık Sincan-Keçiören uzak değil. Şehirler birleşmiş hale gelecek. Sincan’da oturanlar evden işe işten eve Eryaman’a Ümitköy’e Keçiören’de oturanlar trafikte zaman kaybetmeden yol katedecekler” dedi.

11 Duraktan Oluşacak

Keçiören metrosu, Gazino durağından Tandoğan’a kadar uzanacak. Toplamda 11 duraktan oluşacak hattın uzunluğu 68 kilometre.

“2.5 Yılda Bitirmeyi Planlıyoruz”

Bakan Binali Yıldırım Ankaralılara bir de müjde verdi. Yıldırım, “İki metro hattı, Kızılay Çayyolu ve Sincan hatlarının ihalesi bitti. Her 3 metro hattında çalışmalar eş zamanlı başlayacak. 324 tren seti ihalesi de eş zamanlı olarak yapılıp bitirilecek. İki buçuk yılda herşey yolunda giderse olağanüstü bir durum olmazsa metroları bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

880 günde bitirilmesi hedeflenen Keçiören Metro hattı için sıkı bir pazarlık da yapıldı.

Kaynak : http://www.trt.net.trİlk yorum yapan olun

Yorumlar