Ankara metrosu Bakanlığa emanet edildiAnkara  metrosu Bakanlığa emanet edildi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gece gündüz çalışıp Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan metro hatlarının yapımını en kısa sürede bitirerek, bu bu güzel hizmeti Ankaralılara kazandıracaklarını söyledi.

Bakan Yıldırım, bakanlıkta düzenlenen, Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan metro hatlarının yapım sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, geçen hafta Keçiören-Tandoğan metro hattının sözleşmesinin imzalandığını hatırlattı. Bugün de Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan metro hatlarının sözleşmelerinin imzalanmasıyla işe fiilen başlamış olduklarını ve takvimin işlemeye başladığını ifade eden Yıldırım, bu hatların yapımında bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bundan sonra yapılacak işin, Ankaralıların özlemle beklediği bu metro hatlarını tamamlayarak, bir an önce hizmete sokmak olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

”Ankara, dünyanın en düzenli ve planlı gelişen başkentlerinden birisi. Bunu ben söylemiyorum, bizi ziyaret eden misafirlerimiz söylüyor. Ankara’nın nüfusu, refah seviyesi arttıkça trafik önemli bir sorun haline gelmeye başlıyor. Son 5 yılda Ankara’daki motorlu araç sayısı yüzde 50 arttı. Son nüfus sayımına göre, Ankara’nın 1 yılda artan nüfus sayısı 120 bin. Bu artan nüfusu, sınırlı alt yapı imkanlarıyla sevk ve idare etmek, trafik sıkışıklığı yaşamamak, ancak toplu taşıma alt yapısını geliştirmeye bağlı. Bu 3 hattın hizmete girmesiyle 44 kilometrelik ilave raylı sistemi Ankara’ya kazandırılacak. Birçok bölgeden merkeze metroyla rahat ve konforlu seyahat gerçekleşecek. Yazı, kışı yok, trafik derdi yok, ne zaman varacağız, ne kadar gecikeceğiz diye düşünmeden Ankaralılar rahat ve konforlu seyahat edebilecek. İnsanlara ‘Araçlarınızla seyahat etmeyin’ demek bir şey ifade etmez. Onlara aynı konforda toplu taşıma araçları sağlamazsanız, söylediğinizin bir kıymeti yok. Ankaralıların gözlerinin üzerimizde olduğunu biliyoruz. Bunun yüklediği sorumluluğun farkındayız. Bu yüzde bütün ekibimle gece gündüz demeden 3 vardiya halinde çalışarak, daha fazla geciktirmeden bitirmeye kararlıyız.”

Metroların yapım işini üstlenen firmaların üst düzey tecrübeye sahip firmalar olduğunu belirten Yıldırım, bu tecrübelerini kullanarak, metroları en kısa sürede bitireceklerinden emin olduğunu söyledi.”Biz Orman ve Su İşleri Bakanımız kadar dakik çalışamıyoruz. O tarih, saat, dakika veriyor, biz ay verebiliyoruz” diye espri yapan Yıldırım, işlerinin kolay olmadığını bildiklerini, 9 yılda yaptıklarının bundan sonra yapacaklarının ispati olduğunu söyledi. Bakan Yıldırım, ”Ankaralılar müsterih olsun, gece gündüz çalışıp bu güzel hizmeti onlara kazandıracağız” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Ankara için çok mutlu bir gün olduğunu, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı, ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle yarım kalan metro hatlarının yapım işinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca tamamlanmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından, yüklenici firma Comsa ve Açılım İnşaat Ortak Girişimi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü arasında yapım sözleşmesi imzalandı.

Pazarlık, Çetin Geçti

Daha sonra Bakan Yıldırım, Comsa Yönetim Kurulu Başkanvekili Jose Miarnau’ya dönerek, hatların bitirilme süresini biraz daha erkene çekmesini istedi. Bakan Yıldırım’ın 2013 yılının Ağustos ayında bitirilmesi teklifini çok erken bulan Miarnau, Aralık ayında bitirebileceklerini söyledi. Bakan Yıldırım, çetin bir pazarlığın ardından Gökçek’e dönerek ”Başkan sen gel bu yaman çıktı. Bunların lisanından sen anlarsın” dedi. Bakan Yıldırım, daha sonra hatların 2013 Eylül ve Ekim aylarında bitirilmesi konusunda Miarnau’dan söz aldı.

Kaynak : ulasimonline