Bakan Binali Yıldırım: İZBAN’ın hat uzunluğu 112 kilometreye çıkacakUlaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Egeray’ın İzmir ulaşımının geleceği olan projelerden biri olduğunun altını çizerek, Torbalı ilçesine uzatacak hattın çalışmalarının devam ettiğini, işletmeye alınmasıyla İZBAN’ın 80 kilometrelik hat uzunluğunun 112 kilometreye çıkacağını belirtti. Yıldırım, “Bu yıl içinde de 28 kilometre uzunluğundaki Torbalı-Selçuk istasyonları arası ikinci hattın yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz. Bu hattın inşaatını da kısa sürede bitirerek İzmirlilerin hizmetine vermeyi amaçlıyoruz.” dedi. Egeray’ın devreye girmesi ile İzmirlilerin tren yolculuğunu çok sevdiğini belirterek, “Egeray’ın taşıdığı yolcu sayısı 50 milyona yaklaştı. İzmir’de yeni demiryolu hatlarını devreye alarak ulaşım sıkıntısını daha da azaltacağız.” şeklinde konuştu. 2012 Şubat ayı itibariyle günlük yolcu sayısının 140 bini geçtiğini kaydeden Yıldırım, İzmir-Ankara YHT için alınan tekliflerin de değerlendirme aşamasında olduğunu söyledi.

İzmir’in bir deniz şehri olduğu kadar bir demiryolu şehri olduğunu da belirten Bakan Yıldırım, Türkiye’nin demiryoluyla ilk olarak İzmir’de tanıştığını anımsattı. İzmir’in, Türkiye’nin 151 yıllık demiryolu tarihinin en parlak, en ayrıcalıklı sayfalarında yer aldığını vurgulayan Yıldırım, Türkiye’nin en modern ve en uzun şehiriçi raylı taşıma sistemi olan Egeray ile bu özelliğini koruduğunu söyledi. Trafik sıkıntısına sebep olan Aliağa-Menderes hattında çalışarak İzmir’in kuzeyinden güneyine demiryolu ile bağlandığını ifade etti.

ÖDEMİŞ İLE KİRAZ ARASINA YENİ DEMİRYOLU HATTI

Bakan Yıldırım, Egeray’ın yanısıra İzmir’in mevcut demiryolu altyapısında da yenilemelerin sürdürüldüğünü söyledi. Aliağa ile Bergama arasındaki 52 kilometrelik demiryolunun çift hatlı hale getirilmesi için proje çalışmalarını başlattıklarını, yakın zamanda hayata geçeceğini, Ödemiş ile Kiraz arasında da yeni demiryolu hattı yapılacağını, proje çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

‘İZMİR-ANKARA YHT PROJESİNDE TEKLİFLER DEĞERLENDİRİLİYOR’

Bakan Binali Yıldırım, İzmir ile Ankara arasını 3,5 saate indirecek YHT projesinin ilk etabı için tekliflerin alındığını, ilk etapta Polatlı’ya kadar gelen YHT’nin Afyonkarahisar’a kadar uzatılacağını ve uzunluğunun yaklaşık 169 kilometre olacağını aktardı. Yıldırım, “Projenin ilk etabının yapımı için 26 firma teklif verdi. Değerlendirmenin ardından kısa sürede inşaata başlayacağız.” dedi.

Kaynak : Cihan

Reklamlar