Üçüncü havalimanında hedef , yıl sonunda işbaşı yapmak

Üçüncü havalimanında hedef , yıl sonunda işbaşı yapmak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, havacılıkta 2023 hedeflerini, “bir kişi yurdun herhangi bir yerinde güneye, kuzeye, doğuya, batıya hangi yöne giderse 100 kilometrede bir havalimanına veya 1 saatlik yolculukta bir havalimanına ulaşacak” şeklinde belirlediklerini ifade ederek, bu hedefe çok yaklaşıldığını söyledi.

Kısa vadede Ordu-Giresun ve Hakkari havalimanlarının açılacağını anlatan Yıldırım, “Orta vadede buna birkaç havalimanı ilave olabilir. Bunların etüt çalışmaları yapılıyor. Hangileri ve nerede olacağını şimdiden söylemek doğru olmaz. Çünkü çalışma çok ham. Olgunlaştığı zaman bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. Bunları da gerçekleştirdiğimiz zaman 2023 hedeflerini 2023’e gelmeden tamamlamış olacağız” diye konuştu.

  1. havalimanı hedef yükseltti

Türkiye’nin havalimanlarında taşımacılık hedefinin 2023′te 350 milyon yolcuya ulaşmak olduğunun altını çizen Yıldırım, bugün havayolu yolcu sayısının 165 milyona ulaştığını, 350 milyon yolcu hedefinin uzak olmadığını söyledi.

Yıldırım, şöyle konuştu: “Bölgede ve dünyada beklenmedik bir istikrarsızlık ya da umulmadık gelişmeler olmazsa bu hedefin üzerine çıkarız. 10 yıl önce 34 milyon olan yolcu sayısı, bugün 165 milyona ulaştı. Önümüzdeki 10 yılda 350 milyon yolcuya rahatlıkla ulaşabiliriz. Havalimanları kapasiteleri 60 milyon civarındaydı şu anda 200 milyon kapasiteye eriştik. 3. havalimanı da hizmete girdiğinde toplam yıllık yolcu taşıma kapasitemiz 375 milyon yolcuya ulaşacak.

“Yer teslimi için 14 firmayla anlaşacağız”

İstanbul’a yapılacak yeni havalimanında sözleşme parafının yapıldığını anımsatan Yıldırım, sözleşme detay görüşmelerinin ardından imzalanacak sözleşmenin bakanlık onayına sunulacağını söyledi. Yeni havalimanında yer teslimi yapılmasının şartlarının yerine getirilmeye çalışıldığını vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti: “Yer tesliminin birkaç şartı var. Arazinin tertemiz onlara teslim edilmesi lazım. Malum orası orman sahası. Burada bir takım tahsisler var. Aynı zamanda bir kısmı maden sahası. Madenle ilgili hak sahibi 14 firma var. Onlarla görüşmeler yapılıyor. Onlar, birtakım hakları olduğunu ifade ediyorlar. Arkadaşlarımız bu görüşmelerde nedir, ne değildir durum tespiti yapıyorlar, bu tespitlere göre uzlaşma sağlanacak. Biz her şeyiyle bütün sorunlarını çözdükten sonra yer teslimini yapacağız ki, yüklenici firma çalışmaya başlasın. Aksi halde iş sürekli sorunlarla devam eder. Bu nedenle tarih vermek zor ama hedefimiz fazla gecikmeden yıl sonunda, en geç önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde çalışmaları tamamlayıp fiilen işe başlamak.”

Bakanlık yetkililerinin söz konusu çalışmaları yaparken yüklenici firmanın da hazırlık çalışmaları yaptığını anlatan Yıldırım, projelerinin hazırlandığını, pist yerleşim ölçümlerinin yapıldığını söyledi.

Yeni havalimanının yapılacağı yerde ciddi bir toprak hareketi olacağı için yüklenici firmanın, özel makine ve teçhizatla ilgili çalışma da yaptığını dile getiren Yıldırım, “Greyder, dozerle yapılacak işler değil bunlar. Çok büyük toprak hareketi olduğu için buna yönelik özel imalatlar gerekiyor. Bu işlerle ilgili çalışıyorlar. Yani benim o konuda bir endişem yok. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan bir projedir. Gecikmek benim zararıma olduğu kadar daha fazla yüklenicilerin zararınadır. O yüzden bir endişem yok” diye konuştu.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar