Bursa-Ankara yolu, yenilenen köprülerle nefes alacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda büyük kolaylık sağlayacak BursaRay’ın doğu etabının yapımı kapsamında 1960’lı yıllarda inşa edilen Hacıvat, Balıklı ve Deliçay köprülerine el attı. Belediye, yarım asırlık köprüleri yıkarak yenilerini yapıyor. Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışma sonunda Bursa-Ankara yolu ve şehrin doğusunda ulaşım rahatlayacak.


Bursa Büyükşehir Belediyesi şehrin ulaşımını rahatlatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bursa’nın en önemli projelerinden BursaRay’ın inşası hız kesmeden devam ediyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, Ankara yolundaki en eski köprü olan Hacıvat Deresi Köprüsü’nde başlatılan yıkım çalışmalarını yerinde inceledi. Bursa’nın daha ulaşılabilir bir kent olması için başta raylı sistem olmak üzere, her alandaki çalışmaların hızla sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, BursaRay doğu etabı kapsamında Ankara yolunda yenilenecek 3 köprünün yıkım çalışmalarının da başlatıldığını kaydetti.

Raylı sistem doğu etabı çalışmalarıyla paralel yürüyecek köprülerin inşaatının 1 yılda tamamlanmasının planlandığını belirten Başkan Altepe, “BursaRay doğu etabı, Türkiye’de ilk defa bir belediyenin öz kaynaklarıyla ihalesini yaparak inşa ettiği raylı sistem olacak. Bu kapsamda güzergâh üzerindeki bulanan köprülerin inşaatını da ilave 20 milyon lira ekleyerek Büyükşehir Belediyesi olarak kendimiz yapıyoruz.” dedi.

Başkan Altepe, 8 kilometrelik raylı sistem doğu etabının yapılabilmesi için Ankara Yolu’ndaki Hacıvat, Deliçay ve Balıklı dereleri üzerindeki köprülerin de yenilenmesi gerektiğini hatırlattı. 1960’lı yıllarda yapılan bu köprülerin oldukça eski, demode ve yıpranmış olduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak zaman kaybetmemek adına köprülerin yenilenmesi işine bir an önce başlamak istedik. İlk olarak güzergâhtaki en eski köprü olan Hacıvat Köprüsü’nün Ankara’dan Bursa’ya gidiş istikametindeki bölümünün yıkımı gerçekleştirildi. Ardından da Deliçay ve Balıklı köprülerinin aynı güzergâhtaki bölümleri yıkılarak yeniden yapılacak. Daha sonra da köprülerin Bursa-Ankara istikametinde ki bölümleri yenilenecek. 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olacak yeni köprülere ilave olarak raylı sistem için de çift hatlı birer köprü yapılacak.” diye konuştu.

Raylı sistem doğu etabı inşaatı ile paralel yürüyecek köprü çalışmaları süresince Ankara Yolu’nda trafikte aksama yaşanmayacağının altını çizen Başkan Altepe, inşaat boyunca ulaşımın Doğu Çevre yolundan sağlanacağını ve çalışmaların 1 yılda tamamlanacağını kaydetti. Altepe, Raylı sistem ve köprü inşaatları tamamlandığında, Ankara yolunun ve şehrin doğusunda ulaşımın çok daha rahat ve konforlu hale geleceğine dikkati çekti.

Kaynak : Zaman / ADEM ELİTOKsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar