Giresun Üniversitesi ve Giresun TSO tarafından organize edilen demiryolu projesi çalıştayının sonuç bildirgesi açıklandı.

Giresun Üniversitesi Güre Yerleşkesinde gerçekleştirilen programda, Doğu Karadeniz’de Erzincan-Gümüşhane-Giresun-Trabzon güzergahında kurulması planlanan demir yolu hattıyla ilgili gerçekleştirilen çalıştayın sonuç bildirgesi okundu.

Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Sever’in okuduğu bildiride, Tirebolu güzergahının, Doğu Karadeniz’deki kıyı yerleşmeleri ve alternatif güzergahlar göz önüne alındığında, kıyı ve iç kesimlerle bağlantı açısından en avantajlı güzergah olduğu belirtildi.

Harşit Çayı’nın denize döküldüğü yerden, iç kısımlara doğru belirli bir koda kadar kanal oluşturulup liman halinde kullanılabileceği vurgulanan bildirgede, şu görüşlere yer verildi:

”Demir yolunun Giresun’a ve dolayısıyla Doğu Karadeniz bölümüne ulaşmasıyla ulusal boyutta sağlanan gelişim, gelecekte uluslararası boyuta taşınacaktır. Gelecekte Karadeniz havzasında uluslararası ticaretin artmasına bağlı olarak Doğu Karadeniz kıyısındaki limanların da önem kazanması beklenmektedir. Demir yolunun faaliyete geçirilmesiyle söz konusu limanların hinterlandı genişleyecek ve transit ticaretten alacakları pay artacaktır. Hem demiryolunun yapımı esnasında hem de bittikten sonra geçmiş olduğu yerlerde sağlayacağı istihdam bölge ekonomisine katkı sağlayacaktır. Maden, fındık, çay, hayvansal ürünler gibi bölgesel ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarlara ulaştırılması hem kolay hem de ucuz olacaktır. Yine bölgede orta ve küçük ölçekli sanayi ile turizmin gelişmesine büyük katkı sağlanacaktır.”

Bildirgenin okunmasının ardından sahneye davet edilen katılımcılara Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can tarafından teşekkür belgesi verildi.

Kaynak : Haber 7

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.