İZBAN Cumaovası-Torbalı Demiryolu Hattı alt yapı çalışmaları devam ediyor

Cumaovası-Torbalı Demiryolu Hattı alt yapı çalışmaları Torbalı Mahallesi’ne giriş yaptı. Torbalı Mahallesi’nde bulunan Gökdağ Sitesi yakınlarına kadar ulaşan alt yapı çalışma haberleri ilçe halkı arasında memnunluk yarattı.


Geçtiğimiz  aylarda temel atma töreni yapılan ve çalışmaları son sürat devam eden Cumaovası-Torbalı Demiryolu Hattı alt yapı çalışmaları Torbalı Mahallesi’ne giriş yaptı. 1866 yılında yapımı tamamlanan ve bir buçuk asırdır kullanılan demiryolu hattı, günün ihtiyaçlarına göre modernize edilerek İzmir-Torbalı raylı sisteminin bir parçası olacak. İzmir raylı sisteminin Torbalı ayağındaki çalışmalar son sürat devam ediyor. Halihazırda İzmir-Cumaovası arası hizmet veren 80 Km’lik raylı sistemin ilk etapta Torbalı’ya kadar uzatılması planlanmış ve yapılan temel atma töreniyle start verilmişti. Edinilen bilgilere göre, oldukça hızlı ilerleyen projenin 30 Km. ek mesafeli Torbalı ayağı önümüzdeki 8 aylık süreçte tamamlanacak. İlçenin Torbalı Mahallesi’nde bulunan Gökdağ Sitesi yakınlarına kadar ulaşan alt yapı çalışma haberleri ilçe halkı arasında memnunluk yarattı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Selçuk İlçesine kadar da uzatılabileceğinin sinyalini verdiği demiryolu hattının orijinal hali yaklaşık 150 yıldan bu yana bölge halkına hizmet veriyor. Çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirten yetkililer, günümüz raylı sistem teknolojisine entegre hale getirilmesi planlanan hattın tamamlanması halinde bölge halkının ulaşımda rahat bir nefes alacağını ifade ettiler.

SELÇUK’A KADAR UZATILACAK

İLÇEDE dört gözle beklenen raylı sistemin faaliyete geçmesi özellikle çalışan kesimin ulaştırma sorunlarına kesin çözüm getirecek. Türkiye’nin en eski demiryolu olan ve 1866 yılında faaliyete geçen İzmir-Aydın hattının bir parçası olan Torbalı ayağı yeni raylı sistemin bir parçası olacak. Şu anda Aliağa-Cumaovası arasında faaliyet gösteren İzmir Raylı Sisteminin Torbalı’ya kadar uzatılmasıyla başlatılan atılımın Selçuk’a kadar devam etmesi de beklentiler arasında yer alıyor. Yaklaşık 30 km.lik ilave hat ile Torbalı’ya uzatılacak hat üzerinde 4 istasyon ve 7 adet karayolu alt ve üst geçitleri bulunacak. Mevcut Aliağa-Cumaovası arası hattın 80 Km. olduğuna dikkati çeken yetkililer, ilave 30 km. ile projenin daha da devleşeceğini söylediler.

Kaynak : Ege Haberisohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar