İzmir Karşıyaka olarak tramvayımızı istiyoruz

Karşıyaka Belediyesi, zemin problemleri ve deprem riski en fazla bulunan 6 mahalle ile çarşıyı ilgilendiren kent yenileme projesini tamamladı. Öte yandan Bostanlı’da bulunan yatık binalar için de yerinde dönüşüm sistemi geliştirildi.


Karşıyaka Belediyesi Şubat ayı olağan ikinci meclis toplantısında ilçenin en önemli sorunlarından biri olan kentsel dönüşüm ile ilgili yeni projeler masaya yatırıldı. Karşıyaka Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Türksoy’un meclis üyeleri ve katılanlara anlattığı yeni kent dönüşüm projesinde 6 mahalle yer aldı. Önümüzdeki günlerde belediye meclisine onay için getirilecek daha sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilecek kent dönüşüm projesi üç bölüme ayrıldı. Birinci etapta Alaybey, Tersane ve Tuna Mahalleleri yer alırken, ikinci etapta ise Karşıyaka Çarşısı ile Donanmacı Mahallesi’nin bir bölümü yer aldı. Projenin üçüncü etabında ise Bahriye Üçok ile Bahariye Mahallelerini kapsadı

Alaybey Kent Yenileme Projesi ile Karşıyaka’nın en büyük sorunlarından olan zemin sorunu ve eskileşme ortadan kalkacak. Hazırlanan proje 93 hektarlık bir alanı kapsıyor. Belediyenin hazırladığı planlarda birinci etaptaki çalışmalarda sahildeki evlerin tamamı rezidans olarak belirlendi. Buradaki çalışmada ayrıca denizden gelen imbat ve havanın iç kesimlere kadar uzanmasını sağlanacak ayrık binalar şeklinde uygulanacak. Sosyal donatı alanları ve ticaret alanlarında artış hesaplanırken Alaybey Tersane’nin de kaldırılması planlanıyor. Aynı bölgede yer altı otoparkları planlanırken kültür merkezleri, yeşil alanlar, turizm ve sosyal donatı alanları da artacak.

KARŞIYAKA ÇARŞISI YENİLENİYOR

Karşıyaka Çarşısı’nı içine alan ikinci etap çalışmalarında ise ana hedef projenin geleceğe dönük olması. Çarşının mevcut sıkışıklığının giderilmesini hedefleyen çalışma sonunda Çarşı’da küçük meydanlar oluşturulacak. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa Cami önünde ise eski cami geleneklerine uygun bir meydan yapılması planlanıyor. Burada yine yeni planlarda oturma grupları ve su oyun alanları yer alacak. Caminin bulunduğu yerdeki balıkçılar ve kötü görüntüler de kaldırılarak yeni düzenleme yapılacak. Üçüncü etap çalışmasında ise Bahariye ve Bahriye Üçok mahallelerinde özellikle meydan genişlemesi yapılacak. Latife Hanım Köşkü’nün önünden başlayan yoldaki trafik ise yapılan çalışmalar sonrası genişletilerek rahatlayacak.

BOSTANLI’DA YATIK BİNA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Projenin kapsadığı yenileme yapılacak bölgeler arasında bulunan Bostanlı’daki yatık binalar yıkılarak yerinde dönüşüm yapılacak. Toplam 10 apartman, 123 konut ve 22 işyerini alanı kapsayan proje maliyet olarak kendi kendini karşılayacak. Konut ve ticaret alanları arttırılırken müteahhitler de para kazanacak. Altı işyeri, üstü konut olan modern binalar aynı zamanda tehlikeli halde duran binaları ortadan kaldırmış olacak.

YUKARIDA TAPU SORUNUMUZ YOK

Karşıyaka’da yıllardır çözülmesi gereken yerler için bir yerden başlanması gerektiğini söyleyen Belediye Başkanı Cevat Durak, “İzmir birinci derece deprem bölgesinde kalıyor. Karşıyaka olarak eski Gediz Deltası’nın üzerinde bulunuyoruz. Yeni yapacağımız yerlerde dikine yapılaşma yapıp yeşil alanları ve sosyal donatı alanlarını fazla yapacağız. Yukarıya doğru tapu sorunumuz yok. Anadolu Caddesi üzerinden fay hattını geçtiğini biliyoruz. Zaten Şemikler ve Demirköprü tarafında çalışmalar yapılıyor. İzmir’de ilk kentsel dönüşümü yapan belediye olarak deneyimlerimi paylaşıyorum. Mavişehir ve Yalı Mahalleleri’nde kentsel dönüşüm çalışmaları yaptık. Örnekköy’de halen daha ciddi sorunlarımız var. Kar biraz daha fazla yağsaydı bazı binalarda çökmeler meydana gelebilirdi. Ayrıca Alaybey’deki Tersane’nin mutlaka taşınması gerekiyor. Orası kalkarsa yeşil alan kazanacağız. Yapacağımız akvaryum ve deniz müzesi projesi de burada hayata geçecek” dedi.

ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI

Karşıyaka’nın en çok konuşulan konularından biri olan Bostanlı Yatık Binalar ile ilgili 5-6 yıl önce çalışma yaptıklarını söyleyen Başkan Durak, çalışmaların ayrıntılarını ve bölgenin riski ile ilgili uyarılarını İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık ve valiliğe gönderdiklerini ifade etti.Durak, “Yaptığımız çalışmaların ardından evlerde oturanların denetim firmalarından ‘demirlerde problem yok, güçlendirilebilir’ raporu aldılar ve oturmaya devam ettiler. Bizim de elimiz kolumuz bağlandı. Orada sorun yokmuş gibi davranmak doğru değil. Bile bile öylece hiçbir şey yapmadan duramayız” diye konuştu.

ARKAMIZDA DURUN

Belediye meclis toplantısına katılan Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ve İlçe Başkanı Kerem Ali Sürekli’den istekte bulunan Başkan Durak, yapılacak çalışmalarda arkalarında durmalarını talep etti. Durak, “ Arkamızda durarak bize destek vermenizi istiyoruz. İşlemlerin Ankara’da daha hızlı yürümesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca Karşıyaka olarak tramvayımızı istiyoruz. Bizim önerdiğimiz tramvay projesi için ‘rantabl değil’ diyorlar. Proje hayata geçtiğinde Karşıyaka’ya yapılacak tramvay hem nostaljik olacak hem de günde 50-60 bin yolcu taşıyacak. Tramvayın Karşıyaka’dan önce Mavişehir’e ardından Doğal Yaşam Parkı’na , daha sonra da Kuş Cenneti’ne kadar ilerlemesi planlanıyor” ifadelerini kullandı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar