Mısır’ın Başkenti Kahire’de 3. Metro Hattı Açıldı

2-4 km aralıklı oalrak 5 istasyondan oluşan , şehrin merkezini doğu hattıyla bağlayan  Kahire metrolarının 3. hattı  21 Şubat tarihinde açıldı.


Vinci Construction , Bouygues Travaux Publics, Orascom ve Arab Contractors  şirketlerinin ortaklığının inşaat işlerini üstlendiği  , Vinci subsidiary ETF-Eurovia Travaux Ferrorviaires şirketlerinin 11 km lik bölüm için ray montaj işleri malzeme temini ve tünel işleri için sorumlu olduğu  ,  Attaba ve Abbasiya’ yı birbirine bağlayacak olan hat , 51 ayda tamamlandı  ve 235 milyon euro ya mal oldu.

Hattın ikinci aşamasının ise yüzde 60 ‘nın tamamlandığı ve 2014 yılında açılacağı bildirildi. Bu hat Abbasiya’dan doğuya     Al Ahram’ a doğru 6.5 km olarak ve 5 istasyon ile uzanması planlanıyor. Bu hattında  yapım işleri için aynı inşaat şirketleriyle  569 milyon euro karşılığında 2009 yılında anlaşmaya varılmıştı. Ekipman ve malzeme tedarikçisi oalrak  Colas Rail ,sinyalizasyon için Alstom ve ek demiryolu tedarik işleri için  Mitsubishi şirketleriyle anlaşmaya varıldı.

Kaynak : Railway Gazette

 

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar