Başkan Toçoğlu Twitter’dan Vatandaşların Hafif raylı sistemle alakalı Sorularını YanıtladıSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Öncelikli hedefimiz mevcut tren garı ile iki terminal arasında raylı sisteme geçmek ardından da şehrimizde hafif raylı sistemi kurarak halkımızın hizmetine sunmaktır” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, twitter üzerinden vatandaşların sorduğu sorulara cevaplar verdi. Hafif raylı sistemle alakalı açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, öncelikli hedeflerinin mevcut tren garı ile iki terminal arasına raylı sisteme geçmek olduğunu ve ardından şehirde hafif raylı sistemi kurmak olduğunu ifade etti. Başkan Zeki Toçoğlu, “Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmaların iki farklı ayağı var. Bu işin birinci ayağı mevcut tren garı ile yeni terminal arasıdır. Bilindiği gibi mevcut tren raylarını kullanarak o hat üzerinde yeni alacağımız tren setlerini kullanma niyetindeyiz. Bu konuda TCDD Genel Müdürümüz Süleyman Karaman’la da görüşerek mutabakata vardık. Modern çağdaş tren setlerimizi belirledik ve bunu halkımızın hizmetine sunacağız. Raylı sistem konusunda bir adım atmış olacağız. Ardından ise şu anda da çalışmalarımızı yürüttüğümüz asıl hedefimiz olan hafif raylı sistemi halkımızın hizmetine sunacağız. Nasip olursa Sakaryalı hemşerilerimizi hafif raylı sistemle inşallah biz buluşturacağız” dedi.

TÜVASAŞ ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Zeki Toçoğlu, TÜVASAŞ’ın daha büyük ve daha modern bir alanda hizmet yapmasını tabi ki çok istediğini söyledi. Başkan Toçoğlu, “TÜVASAŞ’ın taşınması şu anda söz konusu değil. Gerekirse TÜVASAŞ yerinde gelişir. Ayrıca hükümetimiz demiryollarının geliştirilmesi için yatırımcıları da teşvik edecek. Belediyelerimiz raylı sistemler yapıyor. Bu paraları dışarı verme gibi bir düşüncemiz yok” diye konuştu.

Ulaşımdaki yenilikler hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Toçoğlu, “Ben geldiğimde üniversite öğrencileri Facebook’ta sayfa açıyorlardı. ‘Bu araçlarla seyahat edilir mi?’ diye. Bugün ise olumlu tepkiler alıyorum. 40 bini aşkın öğrencisi olan bir üniversitenin ulaşımından söz ediyoruz. %95’i dolmuş ve minibüsten oluşan bir ulaşım devraldık. 50 araca yakın otobüsler aldık. Ulaşım filomuzu güçlendiriyoruz. KART54’ü devreye soktuk. Halk otobüslerimizde Kart54 kullanılmaya başladı. İnşallah ilçelerimizde de bu uygulama devreye girecek. Körüklü otobüsler aldık. İhaleler yapıyoruz, modern otobüsleri vatandaşın hizmetine sunuyoruz. Ulaşımı düzene sokmak, insanları toplu ulaşıma alıştırmak kolay değil. Eskiden kart sistemi var mıydı? Bugün hangi çağdaş şehirde insanlar para verip para üstü alarak yolculuk yapıyorlar? Bunlar az şeyler mi?” şeklinde konuştu.

Yenikent’te çok güzel çalışmaların yapıldığını ve hizmetlerin artarak sürdüğünü kaydeden Başkan Zeki Toçoğlu, “Yenikent Sakarya’nın geleceğidir. Oradaki vatandaşlarımıza hızla devam eden çalışmalarımızla çok güzel hizmetleri buluşturuyoruz. Oradaki vatandaşlarımızın yüzüne baktığımda iki sene önceki ifadelerinin olmadığını görüyorum. Yenikent Park’ı yaptık. Sosyal merkezi kazandıracağız. İnşallah içme suyu sorununu tamamen çözeceğiz. Korucuk’a 40 dönüme yakın park yapıyoruz. Sosyal hayatı canlandırmak adına çalışmalar yapıyoruz. Ulaşımını kuvvetlendiriyoruz. Duble yol çalışmalarımız devam ediyor. Yatırımlarımızla birlikte Yenikent’te hayat çok daha güzel oluyor” dedi.

Uzunçarşı ile alakalı olarak konuşan Başkan Toçoğlu, “Uzunçarşı’ya, Adapazarı Belediyemiz ile birlikte şehrin estetiğine uygun güzel bir çalışma yapacağız. Esnafımızla da istişareler ettik, edeceğiz. İnşallah Uzunçarşı’da çok güzel olacak” dedi.

Sakaryaspor ve stat konusu ile alakalı olarak konuşmasını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Sakaryaspor’u sevdiğimi ve gönül verdiğimi herkes biliyor. Ama Sakaryaspor ile alakalı, söylenenler ile alakalı daha ileriye dönük bir davranış içerisinde olmam söz konusu değil. Sakaryaspor’a her zaman destek vermeyi sürdürürüm ama farklı bir uygulama olmayacaktır. Sakaryaspor’u seviyorum ve bu şehrin değeri olarak görüyorum. Stat konusunda ise stat meselesi nasıl gelişti ilk önce ona bakmamız lazım. Hiç kimsenin aklında yeni stat yapılması var mıydı? Maçlarımızı Atatürk stadında oynuyoruz. 15 bin kişi kapasiteli ve gerçekçi olmalıyız dışardan görüntüsü de hoş değil. Mevcut alanı TOKİ’ye devredip yeni bir stat alacağız. Ayrıca bizim yeni konseptlerimizde statlarımız bir yaşam merkezi olarak yapılıyor. İçinde alışveriş merkezleri, kafeteryalar, dinlenme alanları olarak yapılıyor. Biz yeni bir stat kazanalım istiyoruz. Ayrıca belirlenen bölgede rekreasyon projelerimiz var ve stat ile birlikte o bölge çok daha güzel olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.pirsushaber.com

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.