Posted on Leave a comment

İZBAN’a 40 yeni tren seti için imzalar tamam

Başkan Kocaoğlu, İZBAN’ın daha verimli kullanılabilmesi için sefer sıklığının 4-6 dakikaya inmesi gerektiğini belirterek, TCDD’den destek istedi. İzmir Banliyö Sistemi’nde kullanılacak 40 adet elektrik tren setinin alım sözleşmesinin imza töreninde konuşan Başkan Kocaoğlu’nun sözlerine Bakan Binali Yıldırım’dan da destek geldi.

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemi İZBAN’ın 40 adet elektrikli tren seti alım sözleşmesi törenle imzalandı. İmza törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Güney Kore Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee ve Hyundai Rotem CEO’su Min-Ho Lee’nin yanı sıra milletvekilleri ve çok sayıda üst düzey bürokrat katıldı.

İZBAN’ın ulaşım ağını genişletme çalışmaları çerçevesinde hizmet verecek, ayrıca daha konforlu ve hızlı ulaşım sağlayacak yeni tren setlerinin alım protokolünün imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, hükümetin ve yerel yönetimin çabalarıyla hizmete giren Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’nin ilkleri bünyesinde barındırdığını belirterek, “Çok meşakkatli çok çileli yollardan geçtik. Bunları belki bir gün hatıralarımızda yazarız” diye konuştu.

Projenin kısa zamanda çok büyük gelişim gösterdiğini dile getiren Başkanı Kocaoğlu, günlük ortalama yolcu sayısının 150 bini geçtiğini, geçtiğimiz hafta ise ilk kez 160 binin üzerinde yolcu taşındığını söyledi.

340 milyon TL’ye mal olacak
İZBAN’ın 10 Ekim 2011 tarihinde gerçekleştirdiği 40 adet EMU banliyö tren seti ihalesine Hyundai Rotem, CAF ve CSR Zhuzhou firmaları teklif vermiş, ihale komisyonunun yaptığı değerlendirme sonucunda en düşük teklifi 179 milyon 998 bin 812 USD (Yaklaşık 340 milyon TL) olarak veren Hyundai Rotem firması, İZBAN’ın yeni trenlerini yapmaya hak kazanmıştı. Trenler, sözleşme imzalanmasını takiben 20. ayda 3, takip eden 7 ayda 17, sonraki 7 ayda ise 20 set olmak üzere İzmir’de olacak. Tren setlerinin İzmir’e gelmesiyle birlikte İZBAN’ın tren seti sayısı 73’e yükselecek. 40 set EMU banliyö tren ünitesinde 45 milyon USD’lik (Yaklaşık 85 milyon TL) yerli yan sanayi malzeme kullanılacak. İhale şartnamesine göre, söz konusu yaklaşık 340 milyon TL’lik bedel içinde yüzde 5 yedek parça ve ekipman gideri de yer alıyor.

Trenlerin özellikleri:
Hyundai Roten tren seti, 70’er metrelik 3 adet vagondan oluşuyor ve 750 yolcu taşıyabiliyor. Setler, 2300 beygir gücünde ve 140 km/saat maksimum hızda çalışacak şekilde tasarlandı. Trenlerin hat üzerinde güvenliği ATS (otomatik tren durdurma sistemi) ve TOTMAN gibi ileri teknoloji ve uzun arge çalışmaları sonucu üretilmiş sistemlerle sağlanıyor. ATS sistemi ile hat üzerinde trenlerin hızı, belli bir hız limiti ile sınırlandırılabiliyor. TOTMAN sistemi ile makinistin başına gelebilecek bir olumsuz durumda trenin 5 saniye içerisinde otomatik olarak durdurulması, makinist yok ise trenin sürülememesi sağlanıyor. Yolcu konforu ön planda tutulan trenler, 6 adet yüksek ısıtma-soğutma kapasiteli klima sistemi ile donatılacak. Tren içlerinde yolcu bilgilendirme ekranları ve anons sistemleri yer alacak. Trenlerde yolcu güvenliği ön planda olacak.

Kaynak : Egeden son Söz

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.