Haydarpaşa’yı yok etme projesi banliyö hattını kapattırıyor!Haydarpaşa Garı’nın yağmaya açılmasına yönelik adımlar hızlanıyor. Bu kapsamda hızlı tren çalışmaları öne sürülerek, Gebze-Pendik arası banliyö tren seferleri 29 Nisan tarihinden itibaren durduruluyor. Binlerce kişinin mağdur olacağı çalışmaların 2,5 yıl sürmesi bekleniyor.

Her gün binlerce kişinin kullandığı banliyö trenleri “hızlı tren çalışmaları” dolayısıyla kademeli olarak kapatılıyor. Bu kapsamda ilk olarak 29 Nisan tarihinden itibaren Gebze-Pendik arası banliyö trenleri seferlerine son verecek. Binlerce kişinin mağdur olacağı çalışmaların 2,5 yıl sürmesi beklenirken, 2013 Şubat’ında da Pendik-Haydarpaşa banliyö hattı da ulaşıma kapatılacak. Proje bitiminde ise Haydarpaşa gar olma özelliğini tamamen yitirecek.

Şehirlerarası seferlerden sonra banliyö seferleri de duruyor
1 Şubat 2012 tarihinden itibaren şehirlerarası ulaşıma kapatılan Haydarpaşa Garı şimdi de banliyö seferlerine kapatılıyor. Her gün özellikle mesai giriş çıkışlarında binlerce emekçinin kullandığı Banliyö tren seferleri kademeli olarak ulaşıma kapatılıyor. Hızlı tren çalışmalarının gerekçe gösterildiği karar sonrası binlerce emekçiyi büyük bir mağduriyet bekliyor.

Binlerce emekçi mağdur olacak
TCDD’den gelen açıklamaya göre, hattın kapatılması sonrasında, Gebze-Pendik arası güzergâha yakın noktalardan geçecek şekilde otobüs seferleri konulacak. Buna rağmen özellikle sabah saatlerinde binlerce emekçinin kullandığı hatta, yoğunluğun otobüsler aracılığıyla giderilmesi pek mümkün görünmüyor. Üstelik trafik olarak son derece sıkışık olan güzergâhta böylesi bir adımın trafiği iyice içinden çıkılmaz bir hale sokacağı belirtiliyor.

Haydarpaşa Dayanışması: “Gar trensizleştirilerek, yağmaya açılıyor”
Konuya ilişkin bir açıklama yapan “Haydarpaşa Dayanışması”, seferlerin durdurulmasının amacının Haydarpaşa Garı’nı trensizleştirmek ve yağmaya açmak olduğunu vurguladı. Haydarpaşa Garı’na sahip çıkanları, her Pazar günü yapılan Haydarpaşa eylemine davet eden “Haydarpaşa Dayanışması” açıklamasında, sürecin durdurulmasına dönük verilen mücadelenin büyütülmesi gerektiğini ifade edildi.

BTS: “Düzenlemenin gerekçesi ne Marmaray ne de Hızlı Tren”
Düzenlemeyi soL’a değerlendiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Hasan Bektaş, düzenlemeye gerekçe olarak gösterilen Hızlı Tren çalışmalarının da, Marmaray Projesi’nin de asıl gerekçe olmadığını, ortadaki temel gerekçenin, Haydarpaşa’nın gar statüsünden çıkarılmasıyla birlikte ortaya çıkacak olan 1 milyon metrekarelik rant olduğunu söyledi.

“Pendik-Haydarpaşa arası Şubat 2013’de kapatılacak”
Pendik-Haydarpaşa banliyö seferlerinin Şubat 2013 itibariyle ulaşıma kapatılacağını belirten Bektaş, Marmaray ve Hızlı Tren gerekçe gösterilerek yapılan bu düzenlemenin dışında, yine aynı tarihte Sirkeci-Halkalı hattının da seferlerinin durdurulacağını ve bu çalışmaların yaklaşık 2,5 yıl süreceğini ifade etti.

“Büyük kargaşa çıkar”
Hatların kapatılmadan yenilenmesinin mümkün olduğunu ancak bunun maliyetli olacağı gerekçesiyle yapılmadığını vurgulayan Bektaş, “Ulaştırma Bakanlığının görevi vatandaşların ulaşımını engellemek değildir. Burada hatlar ulaşıma kapatılmadan yenilenmeliydi” dedi.

Hat kapatıldıktan sonra büyük bir kargaşanın ortaya çıkacağını belirten Bektaş şöyle konuştu:

“Günde 200 bine yakın insanın yolculuk ettiği bir hattın yolcularını otobüslerle taşımak mümkün değil. Üstelik bu güzergâhın tıkanıklığı göz önüne alındığında kargaşanın boyutları da artacaktır. Daha önce 27 dakikada kat edilen Gebze-Pendik arasının otobüsle tam 1 saat süreceğini düşündüğümüzde sorunların boyutu daha iyi anlaşılıyor.”

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.