Rize Belediyesi Teleferik Projesi İçin Çalışma BaşlattıRize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, avan projesini hazırlattıkları teleferik konusunu meclis gündemine taşıdıklarını ve projenin kabulünün ardından kamulaştırma çalışmalarını başlattıklarını söyledi.

Bakırcı, projeyi Rize’ye kazandırmak adına büyük çaba gösterdiklerini belirterek, “Arazinin değerli ve kamulaştırma işlemlerinin zor olduğu ilimizde teleferik projesinin yapılacağı 30 bin metrekarelik alanı belirledik. Projenin konuşulduğu günden bu yana 13 bin 110 metrekare alanın kamulaştırma çalışmalarını bitirdik ve hak sahiplerine 1 milyon 967 bin lira ödeme yaptık. Geriye kalan 17 bin metrekare alanın kamulaştırma çalışmalarını da yaparak hisse sahiplerine 5 milyon liralık bir kamulaştırma bedeli ödemeyi düşünüyoruz.” dedi.

TELEFERİKLER SAATTE 600 KİŞİ TAŞIYABİLECEK

Projenin yapılacağı alan hakkında da bilgiler veren Bakırcı şöyle dedi: “Meclise taşıdığımız proje orada kabul gördü. Teleferik hattının sahil bandından Dağbaşı mevkiine (Şahin Tepesi) uzaklığı 1608 metre, kot farkı ise 349.7 metre olacak. Avan projeye göre hat için 9 direk dikilmesi düşünülmekte olup sürücü ve gerginin de alt istasyonda yapılması planlanmaktadır. Otomatik teleferik hattı projesinin yapım işinin ortalama bedeli 3 milyon 620 bin euro olarak hesaplanmıştır. Seyahat süresi 5 dakika 29 saniye olarak öngörülen teleferik hattı saatte 600 kişi taşıyabilecek. Hatta 8 kişilik 16 adet taşıma kabini 1 adette bakım kabini konulacak.”Proje ile şehrin vizyonunun daha da gelişeceğini belirten Başkan Bakırcı, “Rize için farklı bakış açısı oluşturacağız. Bundan birkaç yıl evvel Başbakanımızın Rize ziyaretlerinde helikopterden çekilen Rize fotoğraflarını kamuoyu ile paylaşmıştık ve çok ilgi çekmişti. O görüntüleri halkımıza canlı yaşatacağız. Bu şehrimizin ve insanımızın vizyonunu değiştirecek. Teleferik için kararlıyız ve yapacağız.” dedi.

Kaynak : Beyaz Gazete

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.