TÜVASAŞ İçin Ankara’ya Doğru Yürüyüş Bugün BaşlayacakBilindiği üzere, TÜVASAŞ’ın Ferizli’ye taşınmasıyla ilgili haberler ısrarla gündeme getirilmektedir. Sendikamız tarafından bu taşınma olayına çeşitli etkinliklerle karşı duruş gösterilmektedir. TÜVASAŞ’a ve Sakarya’ya hiç bir olumlu etkisi olmayacak, sadece TÜVASAŞ’ın tasfiye edilme süreci içerisinde kamuoyunun tepkisinden çekinildiği için yapılmış uğraştan başka bir şey değildir. Bu bağlamda bugüne kadar birçok basın açıklaması yapılmış son olarak 27.04.2012 tarihinde 13:45’de TÜVASAŞ önünde yapılacak basın açıklamasının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı önünde sona erecek Ankara’ya yürüyüş başlatılacaktır.

Konuyla ilgili Sakarya Şube Başkanlığımız tarafından yayınlanan bildiri;

Ülkemizin ve bölgemizin çok önemli sanayi kuruluşlarından biri olan TÜVASAŞ, TCDD’nin Bağlı Ortaklıklarından olup 1951 de kurulmuştur. 1960’lı yıllardan beri, yüzde yüz yerli proje ile TCDD’nin hizmetin de ki tüm yolcu vagonlarının elli yıldır üretimini, altmış yıldır da periyodik bakım, arıza ve onarımları yapılmaktadır.
Son aylarda bazı kişilerce TÜVASAŞ’ın Ferizli’ye taşınması ile alakalı haberler ısrarla gündeme getirilmektedir. Gerekçe olarak TÜVASAŞ‘ın işletme arazisinin yetersiz olduğu gösteriyorlar.

Bu gerekçe kesinlikle doğru değildir. Çünkü dünyanın en önemli Vagon Fabrikaları TÜVASAŞ’tan çok daha küçük işletme sahalarında faaliyetlerini sürdürmektedirler. Örneğin; Hızlı tren vagonlarını aldığımız İspanya’nın en büyük vagon fabrikası olan CAF’ın Zaragoza’daki fabrikası 71.800 m², yine Amerika’daki fabrikası 37.200 m², BOMBARDİER’in Çin’de kurduğu ve en büyük fabrikalarından olan 151.038 m²de, İran da ki WAGONPARS 330.000 m² Kore’de ki ROTEM yılda 1000 vagonu sadece 340.000 m² içindeki 70.000 m² kapalı alanda üretmektedir. TÜVASAŞ ise 359.000 m² içinde 80.000 m²ye yakın kapalı alanda faaliyetlerini, sürdürmektedir. Görüldüğü gibi dünyanın en önde gelen firmalarının çoğunun işletme sahalarının toplamı TÜVASAŞ kapalı alanı kadar dahi değildir. Ayrıca TÜVASAŞ hiçbir şekilde çevre kirliliği yapmayan, şehir içi trafiğine olumsuz bir etkisi olmayan bir kuruluştur.

Peki, bu taşınma olayı niçin ısrarla Sakarya kamuoyunun gündemine getiriliyor? Bu sorunun en güzel yanıtı Sayın Genel Müdürümüzün 2011 yılında kendisiyle yapılan bir röportajda söylediği şu sözlerde saklıdır.

“ Ulusal pazarda önemli güce sahip olan TÜVASAŞ Marmaray Projesi araçlarının imalat için Eurotem ile 6 Eylül 2010 tarihinde milyonlarca Avroluk sözleşme imzalandı. 2003’ten, 2010’a kadar geçen son yedi yılda yaklaşık 553 milyon dolara ulaşıldı. Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer almayı başaran TÜVASAŞ’ın üretimde artan verimliliği satış gelirinin de aynı oranda artmasını sağladı. TÜVASAŞ’ın 2011 yılı bütçesi toplam 290 milyon Türk Lirasıdır.” Buna ilaveten Bulgaristan’a yapılacak 30 adet yataklı vagon için de 32 milyon Avroluk bir döviz girdisi sağlanacaktır. Demiryollarında Türkiye’nin ulusal ve uluslararası alandaki en güçlü oyuncusu hiç kuşkusuz Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. yani TÜVASAŞ’ dır. 79 bin 197 m2’si kapalı alan olmak üzere toplam 359 bin 73 m2 alan içinde yıllık 65 vagon imalat ve 500 vagon onarım kapasitesine sahip TÜVASAŞ; İmalat, Onarım, Elektrik, Elektronik İşlemler, Kimyasal İşlemler ve Boji olmak üzere 5 farklı Fabrikaya sahiptir. TCDD için, 2010 yılı sonuna kadar bin 784 yolcu vagonu imalatı ile 35 bin 274 adet yolcu vagonu bakım, onarım, revizyon ve modernizasyonu yaparak hem Türkiye’yi raylı taşıtlar alanında dışa bağımlı olmaktan çıkardı hem de milli ekonomiye önemli katkı sağladı.” TÜVASAŞ’ın varlığı yabancı sermayenin önünde en büyük engeldir. “
Sayın Genel Müdürümüzün bu tespitlerine aynen bizde katılıyoruz. Sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile Uluslar arası pazarlarda adımızın hızla yayılması bu sektörde faaliyet sürdüren yabancı firmaları endişelendirmektedir.

Bilindiği gibi 1999 Sakarya depreminde TÜVASAS`in üretim ve onarım alanları tamamen yıkılmıştı. Yıkılan fabrikaların yeniden yapılması ve ekipmanların temini için son on yılda 70 milyon TL den fazla yatırım yapılmış bugün tüm atölye ve ekipmanları son teknoloji donatılmıştır. TÜVASAŞ’ı taşımaya kalkanlara Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanına TÜVASAŞ ile ilgi rapor hazırlayanlara soruyoruz. SİZ KİMLER İÇİN, HANGİ AKLA HİZMET EDEREK, HANGİ VİCDANLA BU FAKİR MİLLETİN CEBİNDEN ÇIKAN 70 MİLYONLUK YATIRIMI VE BU GÜNKÜ FİYATI EN AZ İKİ MİLYAR LİRA OLAN FABRİKAYI HURDAYA CIKARTMAYA KALKIYORSUNUZ. KİMLER İLE VE HANGİ BİLGİ BİRİKİMİNİZLE HAZIRLADIĞINIZ BU RAPORU KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SUNMUYURSUNUZ?

Değerli Sakaryalılar, taşınma olayının bir başka yönü de Yasallaşmak üzere olan Yeni Demir Yolu Kanunudur. Bu kanun yasallaştığında TÜVASAŞ TCDD’nin Bağlı ortaklığı konumundan çıkarılacaktır. Yani TCDD ile hiçbir bağı kalmayacaktır. TÜVASAŞ’ın şu an faaliyetini sürdürdüğü alanın tamamı TCDD ye aittir.

Hazırlanan kanun taslağında , Bağlı ortaklıklardan çıkarılan kurumların TCDD’nin uygun gördüğü alanlarda kirasını ödeme koşuluyla faaliyetlerini sürdürebilecektir denilmesi durumun vahametini açıkça göstermektedir. Ama buna rağmen %15’lik oranında ortaklık payı ile bir iştirak durumunda olan EUROTEM TCDD ile bağı devam edecektir. İşte burası sözün ve her şeyin özüdür.

Türk Ulaşım- Sendikası olarak bu güne kadar TÜVASAŞ üzerinde oynanan oyunlara karşı duruşumuzu gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. TÜVASAŞ’ın en önemli ihtiyacı kalifiye işçidir. Bugün itibari Endüstri Meslek Lisesi hatta M. Y. Okulu mezunu sosyal ve sendikal haklara sahip kalifiye en az 500 işçiye ihtiyacımız vardır. Fabrikamızı Ferizli’ ye taşımak için Ankara’ya gidenlere sesleniyoruz. TÜVASAŞ’ ı gerçekten düşünüyorsanız iş gücümüzün azlığına çözüm bulunmasına katkı sağlayın yeter.

27.04.2012 tarihinde Cuma namazından sonra saat 13:45’te TÜVASAŞ önünde yapılacak basın açıklamasının ardından Ankara’ya doğru yürüyüş başlatılacaktır. 30.04.2012 tarihinde Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığının önünde basın açıklaması yapılacaktır. 27.04.2012 tarihinde yapacağımız basın toplantısında Sakarya halkını yanımızda görmek mücadelemizde bize güç ve moral verecektir. BİZ NE YAPARSAK YAPALIM HER ŞEYDEN ÖNCE SAKARYA TÜVASAŞA SAHİP ÇIKMALIDIR. SAKARYA KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA

TUS SAKARYA ŞUBE BAŞKANLIĞI
YÖNETİM KURULU

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.