İstanbul’a 55 milyar liralık yatırım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’da bir bölümünün yapımı süren 55 milyar liraya mâl olacak 7 proje üzerine çalıştıklarını söyledi.
İstanbul-İzmir otoyolu kapsamında İzmit Körfezi’ne yapılacak asma köprünün rüzgar testleri için Milano’da bulunan Bakan Yıldırım şunları söyledi: “Halen İstanbul için süren 7 büyük projemiz var. Avrasya geçişi, Marmaray, Ankara-İstanbul Hızlı Treni, 3’üncü boğaz köprüsü, 3’üncü havalimanı, İzmir-İstanbul otoyolu ve Kanal İstanbul. Toplam yatırım 32 milyar dolar. Bunun 10 milyar dolarını öz kaynaklardan, kalanını yap-işlet-devret ile yapacağız. 3’üncü boğaz köprüsü ile İzmit Körfez Geçişi’ni 3 yıl içinde aynı anda bitirmeyi planlıyoruz.
150 milyon yolcu
İstanbul’a 3’üncü havalimanı için hazırlıklar son aşamaya geldi. Yerini belirledik. Yılda, 150 milyon yolcu kapasiteli olacak. 5 pisti ile aynı anda iniş ve kalkışa uygun olacak. İlk bölümünü 3 yıl içinde bitireceğiz. Gecikmelerin bir sorun olduğu ortada. Atatürk Havalimanı kapasitesinin 2 katı çalışıyor. Böyle bir havalimanı dünyanın hiçbir yerinde yok. Arkadaşlarımız olağanüstü çalışıyor. 2003’te 8 milyon olan yolcu sayısı 2011’de 38 milyona çıktı. İlave pist çok maliyetli. Çünkü 5 bin konut yıkmanız lazım. 5 milyar dolar ve çok zaman harcamak lazım. Peki 3 yıl ne yapacağız? Kalkış sürelerini kısaltmaya çalışıyoruz. Rötarları katlanılabilir düzeye getirmeye çalışıyoruz.
 
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar