Hızlı trene Alaşar Tüneli’nden startİstasyon yerleriyle ilgili tartışmalar henüz sonuçlanmamış olsa da, hızlı trenin bursa-Yenişehir Etabı için inşaat çalışmaları sessiz sedasız start aldı. İnşaatı üstlenen konsorsiyum, planlandığı gibi Alaşar Tünelleri’nde delme ve hafriyat işlerine başlarken, kamulaştırma sıkıntısı yaşayanlar var…
İhalesi geçen yıl 1 Ağustos’ta yapıldı. Sözleşmesi 30 Aralık’ta imzalandı. Bursa’yı demiryolu ağına bağlayacak hızlı trenin Bursa-Yenişehir Etabı ile ilgili tartışmalar daha çok istasyon yerleri üzerine yoğunlaştı.
Bu süreçte…
İnşaatın bir türlü başlayamaması da spekülasyonlara neden oldu.
İşte…
Tam da bu ortamda dün, hızlı tren inşaatının fiilen başladığı bilgisi geldi.
Başlangıç noktası ise…
Daha önce planlandığı gibi Alaşar Tünelleri oldu.
Bu noktada…
Yani Alaşar’da, hızlı trenin Bursa-Yenişehir Etabı inşaatını alan konsorsiyum şantiyesini kurup tünellerde delme ve hafriyat çalışmasını resmen başlattı.
Gerçi…
Demiryolu güzergâhındaki arazilerin kamulaştırma çalışmaları henüz başlamadı ama gelen bilgilere göre tünel inşaatının başladığı bölge başta olmak üzere, acil durum kapsamında kaldığı düşünülen bölgelerde demiryolu hattının yapımına başlanabilmesi için arazi sahiplerinden muvafakatname alındı.
Fakat…
Yine de inşaat çalışmaları nedeniyle ortaya bazı sıkıntılı durumlar çıkıyor.
Örneğin…
İnşaatın başladığı Alaşar’ın yakınındaki İsmetiye Köyü sınırlarında, hızlı tren güzergâhında kalan arazilere yönelik kamulaştırma çalışmalarında henüz somut bir adım atılmadı.
Bu bölgede…
Tarlasından demiryolu geçeceğini öğrenen bazı çiftçiler ekim yapmadılar ve araziyi boş bıraktılar. Şimdilerde ise hem tarlalarına ekim yapmadıkları, hem de kamulaştırmanın yapılmaması nedeniyle mağdur durumda kaldıklarını düşünüyorlar.
Çiftçiler…
Kamulaştırma yapılmamasına karşın tarlalarına hafriyat kamyonlarının girip çıktığını da söylüyorlar.

Kaynak : www.olay.com.tr