Konyalı Hızlı Treni Sevdi

23 Ağustos 2011’de Konyalının hizmetine sunulan Yüksek Hızlı Tren’in toplam yolcu sayısı 1 milyona ulaştı.
Konya-Ankara arası günde 8 sefer yapan YHT’yi vatandaşlar daha çok günübirlik seyahatler için tercih ediyor. Günde Ankara’ya ortalama bin 500 yolcu götüren hızlı tren ayda yaklaşık 45 bin yolcu taşıyor.
Konya’dan Ankara’ya yaklaşık 2 saatte giden hızlı tren bugüne kadar en fazla yolcusunu Ekim 2011’de yüzde 94’lük oranla götürürken, en az yolcusunu ise Ocak ayında yüzde 70’lik oranla götürdü. Yetkililer bu durumu, Ekim ayında Hızlı Tren’in Konya’da yeni olmasına ve biletlerin indirimli satılmasına, Ocak ayında ise, çetin geçen kış mevsimine ve hava muhalefetlerine bağladı.
Hızlı Tren en yoğun gününü Cuma günleri yaşıyor. Hafta sonunu akrabalarının yanında geçirmek isteyen vatandaşlar,18:00 ve 20:30 seferlerine adeta hücum ediyor. Ankara’ya günübirlik giden yolcular kültürel gezi yaparak akşam saatlerinde Konya’ya geri dönüyor. Konyalıların Ankara’da en çok ziyaret ettiği yerlerin başında Anıtkabir,eski Meclis,Gençlik Parkı ve Kızılay geliyor.
Yüksek Hızlı Tren’in bilet fiyatları şöyle;
Ekonomi sınıfı tam 25 TL, Business sınıfı tam 35 TL
Gidiş-dönüş, genç, öğretmen, askeri yolcu, en az 12 kişilik grup yolcular, 60 yaş ve üzeri yolcular ve basın kartı sahiplerine yüzde 20, engellilere (engel oranı yüzde 40 ve daha fazlası) ve çocuklara (6-12 yaş arası) ise yüzde 50 indirim tarifesi var.
1 ay sınırsız seyahat sağlayan Ankara ve Konya YHT Seyahat Kartları genç 275 TL, tam 385TL.
Öte yandan, Anadolu Bulvarı üzerinde bulunan Marşandiz Köprüsü, yeterince emniyetli olmadığı gerekçesiyle Ankara Büyükşehir
Belediyesi’nce yıkılıp, yeniden yapılacak. Bu nedenle Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya YHT seferleri, 15 Haziran-15 Ağustos 2012 tarihleri arasında Sincan-Eskişehir-Sincan ve Sincan-Konya-Sincan arasında hizmet verecek.


Kaynak : http://www.konya.net.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar