Altunizade Metrobüs Durağı'na Engelliler Nasıl Ulaşacak?

Tüm engellilerin toplu ulaşım araçlarını diğer vatandaşlarla eşit şartlarda kullanabilmesi onların doğal hakları. Bütün dünyada toplu ulaşım durakları inşa edilirken bu alanlara engellilerin en kolay şekilde ulaşabilmeleri için gerekli tüm önlemler alınır ve gerekirse duraklar engellilerin koşullarına uygun hale getirilerek inşa edilirler.
Türkiye’de üstelik İstanbul’un göbeği olan Altunizade’de inşa edilen ve yıllardır kullanılan Metrobüs Durağı yapılırken nedense engelliler hiç düşünülmemiş. Bu durağa bir engellinin ulaşabilmesi veya Metrobüs ile durağa gelen bir engellinin duraktan yola çıkması neredeyse imkansız. İETT acaba neden bu kadar uzun süredir bu durağı modernize etmez? Durağa ulaşan üstgeçit ve yolların üstünü niye kapatmaz da vatandaş yazın sıcaktan kavrulur kışın yağmurdan ıslanır? Engelliler için asansör ve yürüyen merdiven buraya neden tahsis edilmez?
Bu durağa ulaşımın ne kadar zorlu olduğunu göstermek amacıyla ile zorlu şartları baştan sona görüntüledik. İETT yetkilerine sesleniyoruz: “Engelliler için lütfen engelleri kaldırın!


Kaynak : http://www.maxihaber.net


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar