GE Transportation Kazakistanda Lokomotif Motoru Üretecek

GE Transportation; Kazakistan Demiryolu (KTZ) ve TransMashDiesel şirketleri ile 90 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.
Anlaşmaya göre GE Kazakistanın başkenti Astana’da dizel motor üretim fabrikası kuracak. Anlaşmaya göre; şirketler aynı zamanda GE’nin 400 Evolution serisi dizel motorlarının üretimi için ortak girişimli bir şirket kurmayı planlıyor. Üretilen motorlar Rusya, Kazakistan, Rusya ve diğer ülkelerde deniz ve sabit güç endüstrisinde kullanılacak.
Yeni tesiste, ortak girişim Evolution Serisi dizel motorlar için yedek parça üretim, satış ve servis hizmeti verilmesi amaçlanıyor. Yeni tesis te 2013 yılının sonunda üretime geçişmesi planlanırken, 2014 yılında ilk dizel motoru üretmesi bekleniyor.
GE Transportation Başkanı Lorenzo Simonelli : “ Rusya Bölgesinde, biz raylı sistemler, deniz ve sabit güç tesislerinde sürdürülebilir bir şekilde alt yapısal olarak büyümek için sabırsızlanıyoruz.” Dedi. Şirket ayrıca Astana’da fabrikada üretilecek motorlar için, Amerika’daki fabrikada da üretim hacminin genişlemesini bekliyor.
GE 12 silindir -4400 HP Evolution serisi dizel elektrikli lokomotifler için son 8 yıl içerisinde 400 milyon dolar yatırım yaptı. KTZ’nin bağlı ortaklığı olan JSC Lokomotif Kurastyru Zauyty (LKZ) halen 48000 metre karelik bir alanda faaliyetine devam etmekte olup, her yıl 100 Evolution serisi lokomotif montaj kapasitesine sahiptir.
2012 yılında KTZ 70 GE lokomotifi ve 64 manevra lokomotifi satın almayı planlıyor.
İlk yorum yapan olun

Yorumlar