‘Hızlı Tren Konusunda Türkiyede'Den Öğreneceğimiz Çok Şey Var’

Dünya Demiryolları Birliği’nin (UIC) toplantıları için ABD’de bulunan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryollarında yaşanan değişmeleri meslektaşlarıyla paylaştı. Süleyman Karaman, ABD-Türkiye arasındaki işbirliğinin demiryolları alanına da uzanmasının iki ülkeye önemli katkılar sağlayacağını belirtirken, ABD Kongresi üyesi David Price, “Türkiye’nin yüksek hızlı tren alanındaki gelişmelerinden çok etkilendim. Türkiye’den öğreneceğimiz çok şey var” dedi.
.
UIC’nin 8-13 Temmuz 2012 tarihleri arasında ABD’de düzenlediği UIC İcra Kurulu ve 8. UIC Yüksek Hızlı Tren Kongresi’ne TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da katıldı. Philadelphia’da gerçekleştirilen ve geniş bir katılımın olduğu UIC İcra Kurulu ve Genel Kurulu toplantılarında Genel Müdür Karaman, Ortadoğu Bölgesel Kurulu Başkanı sıfatıyla ülkemiz ve bölge ülkeleri demiryolu alanında yaşanan son gelişmeler hakkında bir rapor sundu.
.
Genel Müdür Süleyman Karaman Başkanlığı’ndaki TCDD heyeti, UIC toplantıları için geldikleri ABD’de, bazı temaslarda bulundu. Philadelphia’da düzenlenen toplantılar kapsamında, konferansın katılımcıları için “Washington Günü” adı altında başkentte de bir dizi etkinlik düzenlendi. Gün içinde ilk olarak Washington’daki Union İstasyonu’nda düzenlenen resepsiyona katılan Karaman ve heyeti, daha sonra da Kongre’de temaslarda bulundu ve öğle yemeği programına iştirak etti.
.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, UIC’nin 2 yılda bir yüksek hızlı tren konferansı düzenlediğini söyleyerek, bir önceki konferansın 2010 yılında Çin’de yapıldığını ve bu yıl da Philadelphia’da olduğunu belirtti. Karaman, Türkiye’nin dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ıncı yüksek hızlı tren tekonolojisine sahip ülke olarak UIC’nin yönetim kurulunda yer aldığını kaydetti.
.
Philadelphia’da UIC İcra Kurulu ve Genel Kurulu toplantılarına katıldıklarını, Türk heyeti olarak bölgesel aktivitelerin gelişmesiyle ilgili bir konuşma yaptıklarını ifade eden Karaman, daha sonra Washington’a gelerek, dünyada hızlı trenin gelişmesi konusunda Kongre üyeleriyle temaslarda bulunduklarını anlattı. Kongre üyelerinin, ABD’de de yüksek hızlı trenin gelişmesi gerektiğini ve bunun için çaba göstereceklerini söylediklerini belirten Karaman, “Bizim bütün hedefimiz, hızlı trenin gelişmesi, dünyada hava kirliliğinin daha azaltılması ve yolculukların daha konforlu olması. Dünyada hızlı tren ülkesi olanların grubuna Türkiye de dahil. Bunun için de burada bir program yapıldı ve Türkiye olarak bu programa katıldık” diye konuştu.
.
Karaman, Washington’dan sonra tekrar Philadelphia’ya geçerek, UIC’nin Yüksek Hızlı Tren Kongresi’ne katılacaklarını ve burada bir konuşma yapacağını, ayrıca Türkiye olarak bazı sunumlar icra edeceklerini bildirdi.
.
TÜRKİYE’DE HIZLI TREN GELİŞTİKÇE DÜNYAYLA İLİŞKİLERİMİZ DE HIZLI ŞEKİLDE GELİŞİYOR
.
TCDD Genel Müdürü Karaman, “Türkiye’de hızlı tren geliştikçe dünyayla ilişkilerimiz de hızlı bir şekilde gelişiyor diyebiliriz. Burada asıl ulaşmak istediğimiz sonuç şu; dünyada trafik kazalarının yükseldiği bir zamanda, yüksek hızlı tren dünyanın gündemine zaten girdi ve şu anda daha da gelişmesi için çaba gösteriyoruz. Bu kongrelere Türkiye olarak katılıyoruz” dedi.
.
Kongre’nin iki yıl sonra Japonya’da yapılacağını, 2016’da ise evsahipliği için Türkiye olarak müracaat ettiklerini kaydeden Karaman, “Kabul edilme ihtimali yüksek. İnşallah 2016’da Türkiye’de yaparız diye düşünüyoruz” ifadesini kullandı.
.
Washington’da Temsilciler Meclisi Demokrat Parti North Carolina milletvekili David Price ile bir görüşme yaptığını belirten Karaman, “Price, Türkiye’de yüksek hızlı tren olduğunu öğrenince hem çok şaşırdı, hem de çok sevindi. Price, Türkiye’de bulunmuş birisiydi. Kendisine Türkiye’deki demiryollarıyla ilgili gelişmeleri aktardık. Türkiye olarak, dünyada 8’inci, Avrupa’da 6’ıncı yüksek hızlı trene sahip ülke olduğunu, hükümetimizin ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu desteklediğini söyledik.” dedi.
.
Price’ın, ABD’de hızlı tren konusunun partiler arasında siyasi mesele haline geldiğini belirttiğini aktaran Karaman, “Biz de Türkiye’de bu konunun politik olmadığını, gerçekten demiryollarının gelişmesi için herkesin çaba gösterdiğini kendilerine anlattık. Onun üzerine Kongre’de yaptığı konuşmada Türkiye’den bahsetti” diye konuştu.
.
ABD-TÜRKİYE OLARAK BAZI İŞLERİ BİRLİKTE YAPABİLİRİZ
.
Karaman, ABD Kongresi üyelerinin Türkiye’nin çok geliştiğini ve hızlı tren sistemine layık olduğunu söylediklerini ifade etti. Diğer hızlı trene sahip ülkelerin de Türkiye’nin demiryolları konusundaki attığı adımları takdir ettiğini belirten Karaman, “Zaten bizim yaptığımız bir araştırmada, yüksek hızlı trenin bir gurur vesilesi olduğunu, gençler arasında moral ve motivasyonu etkilediğini, birleştirici olduğunu da tespit etmiştik. Burada da ülkesinde yüksek hızlı tren olan yöneticiler, kendi ülkelerinde de halklarının bu sistemden mutlu olduğunu aktardılar.” dedi.
.
Karaman, bu konuda ABD ile Türkiye arasındaki işbirliği potansiyeline yönelik soru üzerine de, şu anda ABD’de yüksek hızlı tren sisteminin bulunmadığını anımsatarak, şunları kaydetti: “ABD Ulaştırma Bakanı Ray LaHood da Türkiye’de yüksek hızlı trene binmişti, o da duyduğu zaman çok şaşırmıştı ve ‘ben Türkiye’ye gelip hızlı trene bineceğim’ dedi ve yaptı. Birlikte Eskişehir’e gidip fabrikalarımızı ziyaret etmiştik. Orada LaHood, ‘Birlikte iş yapabiliriz. Hem Amerika hem de Türkiye gerçekten birlikte iş yapabilir, Türkiye’den öğreneceğimiz şeyler var’ demişti, bu konuda birlikte çalışmayı arzu ettiğini Türkiye’deyken de söylemişti. Kongre üyesi Price de aynı şeyleri ifade etti. İnşallah bazı işleri birlikte yapabiliriz diye düşünüyoruz. Zaten birlikte bir araç üretme çalışmamız da var. Onunla ilgili görüşmeler de yaptık. Dolayısıyla, ABD-Türkiye işbirliğini tren alanında da yapabilirsek, bizim ülkemiz için de ABD için de iyi olur”.
.
Philadelphia’daki Kongre’de yapacağı konuşmaya da değinen Karaman, konuşmasında, Türkiye’nin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında ülkenin birçok yerinde yüksek hızlı tren yapılacağını anlatacağını belirterek, “Bunun yanında 10 bin kilometre yüksek hızlı tren projemizin olduğunu ve Çin’den Londra’ya kadar kesintisiz hat oluşturacağımızı anlatacağız. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenler veya Türkiye ile ortaklık kurmak isteyenlere, Türkiye’de belirli teknolojilerin geliştiğini anlatmaya çalışacağız. Böylece Türkiye’yi de dünya tren ekonomisiyle birleştirmek için bir çaba sarf edeceğiz” dedi.
.
TÜRKİYE’DEN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR
.
Kongre’de yüksek hızlı trenin aktif savunucularından olan Kongre üyesi Price da, bu önemli uluslararası konferans kapsamında Türk heyetiyle de bir araya gelmekten çok mutlu olduğunu söyledi. Price şunları kaydetti: “Türkiye’nin yüksek hızlı tren alanındaki gelişmesine dair daha önce bildiğimden çok daha fazlasını öğrenince, gerçekten çok etkilendim. Yüksek hızlı tren giderek artan önemli bir ulaşım aracı ve Türkiye, uluslararası toplum arasında bu sistemin geliştirilmesi için yardım etmeye öncülük ediyor. Türkiye’den öğreneceğimiz çok şey var. Bizim yüksek hızlı tren konusunda sorunlarımız var, çünkü Kongre’deki Cumhuriyetçiler bu konuda yatırıma ciddi karşı duruş sergiliyorlar. Dolayısıyla, bizim daha bu konuda yapacaklarımız var ve Türkiye’nin de dahil olduğu bir çok ülkede bu sistemin geniş çaplı politik destek aldığını görmek teşvik edici ve ABD için de örnek olabilir.

Kaynak : www.tcdd.gov.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar