İstanbul Trafiğine Çözüm Önerileri

Istanbul yol ve trafik durumu
Istanbul yol ve trafik durumu

Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, geliştirdiği ”Çemberyol”, ”Çemberray” ve ”TransMar” sistemleriyle kent içi trafiğin çözüme kavuşturulabileceği önerisinde bulundu.Prof. Dr. Alp, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul ulaşımının her geçen gün daha vahim bir tablo çizmesinin, ana ulaşım akslarının doğu- batı yönünde doğrusal olması ile şehri çemberleyen dairesel raylı ve lastik tekerlekli sistemlerin kurulamamasına bağladı.

Boğaziçi’nin güneyinde raylı ve lastik tekerlekli araçlar için inşa edilmekte olan tüplere, Boğaziçi Köprüsü’nün altında yapılacak çok amaçlı bir ”yüzertüp” eklenirse hem köprülerin bakım, tamir, deprem, kaza, savaş koşulları için yedeklenmiş hem de İstanbul’a raylı ve lastik tekerlekli araçlar için ”Çemberyol” ve ”Çemberray” sisteminin kurulmuş olacağını kaydeden Alp, raylı sistem, toplu taşıma, deniz ulaşımı ihya edilirken, İstanbul’un birikimini alacak, akıcılığı sağlayacak 3 temel projenin kaçınılmaz olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı.
”Çemberyol”, ”Çemberray” ve ”TransMar” sistemlerinin İstanbul ulaşımını çözeceğini savunan Alp, önerdiği projelerine ilişkin şu bilgileri verdi:

”Çemberray (Altın Üçgen-Göztepe-Kazlıçeşme-Topkapı-Zincirlikuyu-Göztepe): Altın Üçgen projemin 2 kenarı inşa halinde. Levent-Taksim-Yenikapı Metro ile Sögütlüçeşme-Üsküdar-Sirkeci-Yenikapı Tüpgeçiş/Marmaray ile bağlanıyor. Proje, raylı ulaşımda üçgenin eksik, ancak en önemli kenarını tamamlıyor. Bugün en yoğun seyahat Kadıköy-Levent aksında. Söğütlüçeşme ile Levent’i boğazın altından ‘Sualtı Yüzertüp’ ile bağlayalım. Böylece Söğütlüçeşme-Yenikapı-Levent metro üçgeni kapansın. Metro kesintisiz çember sefer yapsın, şehri sürekli dönsün, akıcılık sağlansın. Yüzertüp’den araçlar da geçiyor ve köprülerin yükleri rahatlıyor. Boğaziçi Köprüsü yedekleniyor.
Çemberyol (Göztepe-Kazlıçeşme-Topkapı-Zincirlikuyu-Göztepe): Birçok çağdaş şehirde olan bizde yok. Araçlar kenti dönemiyor. Yollar Gebze’den gelip Trakya’ya gidiyor. İnşa halindeki tüp geçiş, İstanbul adayı olarak gündeme taşıdığım bir projeydi. Proje çok amaçlı bir tüptü, araçlar ve raylı sistemi taşıyordu. Ancak araç geçişi kaldırıldı. Temeli atılırken ’10 köprüye bedel’ dendi. Ertesi gün 3 ve 4’üncü köprü senaryoları başladı… O halde araçlar için 2. tüp geçişi bitirelim. Harem’de denize dayanan E-5 suya batsın, Kumkapı’dan çıksın. Kent, Tüp geçiş-Ahırkapı-Sahilyolu-Yenikapı-Kazlıçeşme-Topkapı-Haliç-Şişli-Zincirlikuyu-Boğaziçi Köprüsü-Altunizade-Söğütlüçeşme-Harem-Tüp geçiş çember yolu ile çevrilsin. Araçlar, İstanbul’u iki yönde kesintisiz dönsün. Çemberyol, İstanbul’u kuşak gibi sarsın, akıcılık sağlansın.

TransMar (TEM-SGHL-D100-Pendik-Yeşilköy AHL-D100-TEM): Bugün transit trafik, şehrin göbeğine giriyor. Kuzeyde yapılacak 3. Köprü, yüzde 5 mertebesindeki transit ulaşımı alabiliyor. Kentiçi ulaşıma katkısı yok denecek kadar az. Yalnız Anadolu’dan gelip Trakya’ya geçen ağır vasıtalar değil, Pendik-Avcılar gibi şehrin iki ucu arasında seyahat edenler var. Pendik-Yeşilköy Transit Yüzer Geçiş Projesi’ni hazırlamıştım. Günde yaklaşık 200 bin araç, Marmara üzerinden ‘bypass’ yapıyor. 5 unsuru birbirine bağlıyor; Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Olimpiyatköy, Formula 1 İstanbul Park ve Kınalıada. Kurtarma-Servis istasyonu için yalnız Kınalıada’nın arkasına uğruyor. Olimpiyatköyü de kurtaracak bir proje. Ayrıca, raylı mekik ile iki havalimanı arası 15 dakika. Denizin 25 metre üstünden gidiyor, boğaz açığında 60 metreye yükseliyor.”

Bu 3 projenin hayata geçirilmesi halinde İstanbul’un ulaşım sorununun çözüleceğini ve akıcılık sağlanacağını ifade eden Alp, böylece köprülerin bakımlarının da trafikte sıkıntı yaşanmadan yürütülebileceğini belirtti. – Haber 10

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar