Raylı Sistemler Bölümüne İlgi Yoğun

Türkiye’de sadece Karabük Üniversitesinde bulunan geçen yıl açılan Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümüne ilgi artıyor.
Geçen yıl 99 öğrenciyle eğitime başlayan bölüme bu yıl 130 öğrenci daha alınacağı belirtildi. Bu bölümü bitiren öğrenciler Türkiye’nin ilk raylı sistemler mühendisleri olarak Devlet Demir yollarında görev alma imkanı bulacaklar.
Her alanda ilkleri gerçekleştiren Karabük Üniversitesi, bu yönüyle örnek Üniversite olurken, KBÜ Rektörü Prof. Dr.Burhanettin Uysal Raylı sistemler bölümüne her geçen yıl ilginin daha da arttığını, bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.
Uysal “Üniversitemiz raylı sistemler konusunda Türkiye’de hatta dünya ülkelerinde söz sahibi olacaktır, bu konuda iddialıyız. En büyük avantajımız Karabük Demir Çelik Fabrikalarına sahip olmamız ve bu fabrikada Türkiye hatta birçok ülkede olmayan rayların üretilmesi. Bu bizim için büyük bir avantaj.”
Raylı sistemler Mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere makine mühendisliği derslerinin verildiğini belirten Uysal, “bu bölümde okuyan öğrencilerin hem raylı sistem, hem de makine mühendisliği diploması alma şansı var. Yani iki diploma alabiliyorlar”dedi


Kaynak : http://www.karabukhaber.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar