Başkan Topbaş 3. Boğaz köprüsü ile ilgili soruları yanıtladı

Topbaş, bir gazetecinin ”Üçüncü köprüdeki sondaj çalışmalarından sona gelinen durum nedir” sorusuna ise şu yanıtı verdi:
3. Boğaz köprüsü hakkında bilgi veren Topbaş, “Köprünün 2016 gibi bir hedefi var. İlk kazıklar kuzeye atıldı. Mümkün mertebe kuzey olmasının istenmesinin sebebi arazi istimlak bedelleri yüksek çıkmasın. Kamu arazilerinden geçsin ve doğayı fazla tahrip etmesin. İstanbul’a çok önemli katkı sunacak çünkü ikinci köprü kent içi köprüsü durumuna düştü ve buradan günde 35 bin tır ve kamyon geçiyor. Bu kadar yoğun bir hareketlilik kent içindeki ulaşımı olumsuz etkilemekte hele yağmurlarda ve kış aylarında büyük kazalara sebebiyet verip, saatlerce trafiğin tıkanmasına sebebiyet vermekte.
Aynı şekilde lastik tekerlekli tüp geçişinde hedef olarak 2015 ve 2016 gibi bitirilmesi hedefte. O da kente önemli bir geçiş sağlayacak. Köprüdeki geçişleri azaltacak. Diğer taraftan 2013 sonu itibarıyla devreye girecek olan Marmaray saatte 150 bin yolcu taşıyacak büyük bir sistem devreye girecek.”
Topbaş, çok önemsedikleri ve üzerinde durdukları diğer konunun ise Haliç Metro Köprüsü geçişi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
”Haliç Metro Köprüsü’nün geçişi özellikle günde bir milyon civarında yolcu beklediğimiz bir sistem. Kuzey-güney hattı İstanbul’da Hacı Osman’dan Yenikapı’ya kadar gelecek olan ve böylece Unkapanı Köprüsü, Galata Köprüsü üzerindeki yoğunlukları azaltacak ve kent hareketliliğini daha çok toplu taşıma yansıtacak olan bir düzenek ortaya devreye çıkacak. Onun da 2013 sonu gibi yani Marmaray ile birlikte bitirilmesini hedefliyoruz. Köprünün şu anda ayakları dikildi. Platformlar konmakta. Ve görüyorsunuz ne kadar zayıf, incecik platformlar. Diğerlerinin iddia ettiği gibi eğer orada o kablosuz sistem yapılsaydı o platformların kalınlıkları 8 ile 13 metre arasında değişken bir kalınlığa çıkacaktı. Koskoca bir kütleyi görecektiniz o konsaydı kıyamet kopacaktı. Ki 1996’da kurula 11 tane buna benzer projeler geldi ve kurul o zaman onları reddetmişti. Bu en zarif, en narin fazla hissedilmeyecek bir köprü. O köprü üzerinden 1 milyon kişi geçerken, çok önemli bir seyir platformu haline gelmiş olacak. Oradan geçenler görecek. Zaten Unkapanı Köprüsü’nden belgi günde 200 bin kişi bile geçmeyecek. Çünkü artık ana hat orası olacak olayı böyle değerlendirmek gerekiyor.


Kaynak : t24.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar