Bursa T1 Tramvay projesine hem eleştiri hem öneri…Bir kere böyle fantezi tramvay yapmadan önce Bursa içinde alternatif yolların olması gerekir. Altıparmak ve Atatürk Caddesi’ni kapattığınız zaman vatandaş Çarşamba’nın dar sokaklarından mı, Muradiye’den mi yoksa Maksem’den mi gidecek?

Bir de şu var: Diyelim ki Heykel’den Çekirge’ye gideceksiniz. Bu mesafe dolmuşla en fazla 15-20 dakika. Ama Sayın Recep Altepe’nin öve öve bitiremediği tramvayla, Uluyol-Kent Meydanı-Atatürk Stadı-Altıparmak turu yapmak zorunda kalacaksınız. Burada da bitmeyecek, bir de Altıparmak’ta inip, Çekirge dolmuşuna bineceksiniz. Tabii aynı çileyi dönüşte de yaşayacaksınız.

Anlayamadığım diğer husus ise, Büyükşehir’in nostaljik tramvayı neden Mesken’e kadar uzatma gereği duyduğu. Bu proje İstiklal Caddesi örnek alınarak oluşturulmuştu. Yani sadece bir kent süsüydü. Bildiğim kadarıyla İstiklal Caddesi’nde ki tramvayı daha fazla uzatma gereği duyulmadı.

Yine mademki kentte bir yenilik yapılıyor, o zaman neden eski model tramvay tercih ediliyor. Nostaljinin bu kadarı da fazla değil mi?

Bu kadar eleştiriden sonra bir de önerim olacak. Meydancık-Zafer Plaza arasındaki tramvay haftanın yedi günü ve daha sık aralıklarla sefer yapmalı. Çünkü buralar turistik bölgeler. En azından turistik değeri olur.

Kaynak : Yeni Dönem

Reklamlar