Hızlı Tren Projeleri : Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattıDogu Anadolu ve Sivas’ın Türkiye’nin büyük kentlerine (İstanbul, Ankara, İzmir) daha kısa sürede ulaşımını sağlamak ve hızlı demiryolu ile bağlantısını gerçekleştirmek amacı ile Ankara – Sivas – Kars Hızlı Tren Projesi yapılması planlanmış, bu proje ile; Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas ve sonrasinda Kars arasında çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni demiryolu inşa edilecektir.

Ankara – Sivas etabı

442 km.’lik Ankara – Yozgat – Sivas hattının 291 km.’lik Yerköy-Sivas etabının yapımına Şubat 2009’da başlanmış ve fiziki altyapılar %80 oranında tamamlanmıştır. 174 km.’lik Ankara-Yerköy hattı projesi minimum hızın saatte 250 km. olması için halen planlama aşamasındadır, ancak kısa bir süre sonra yapımının başlanması beklenmektedir.

Ankara-Sivas-Kars hızlı tren hattı inşaatı
Hat bölümü Uzunluk (km) Başlangıç / bitiş tarihi Notlar
Ankara – Kırıkkkale 88 Ankara-Kırıkkkale hat bölümü için minimum hızın saatte 250 km. olması sağlamak üzere kurp yarıçaplarını artırmak için revizyonundadır.
Kırıkkkale – Yerköy 86 2012’de ihale edilecek.
Yerköy – Sivas 291 2009-2015 (tahmini) Altyapı inşaatı 2008’de ihale edildi. Yerköy ve Doğakent arasında 3, Doğakent ve Sivas arasında 4 olmak üzere toplam 7 istasyonun inşaatı ayrıca ihale edildi.Tünel sayısı : 7 — Toplam tünel uzunluğu: 10 km üzerinde
Viyadük sayısı: 4 — Toplam viyadük uzunluğu: 2.7 km

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.