Kocaoğlu raylı sistemle ilgili sorulara yanıt verdiİZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir ulaşımında en önem verdiği raylı sistem projeleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Krediyle yapacakları tramvay projesi için DPT’ten onay beklediklerini, metro da ilk iki istasyonun makas sorunu nedeniyle geciktiğini belirten Kocaoğlu, Ak Parti’yle olan banliyö hattına harcanan para tartışmasıyla ilgili ise “Biz Karşıyaka’da temelin atıldığı tarihten sonraki harcamaları konuşuyoruz. Hattın yüzde 50’si benim değil ki! Kiracıyım” dedi.
Aziz Kocaoğlu, kent içi ulaşımdaki metro, banliyö ve tramvay yatırımlarıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kocaoğlu, 2012 yılı içinde açılması beklenmesine karşın henüz bunun gerçekleştirilemediği İzmirspor ve Hatay istasyonlarının raylardaki makas sorunu nedeniyle açılamadığını açıkladı. Her iki istasyonun ve tünellerin tamamlandığını, rayların da döşendiğini hatta vagonların deneme seferi yaptığını belirten Kocaoğlu, ancak normal sefer yapabilmek için gerekli olan vagonların ray değişmesini sağlayan makasın daha ileride olduğunu bunun için bu hattı devreye almadıklarını söyledi. Kocaoğlu, çalışmaların sürdüğünü metro için açılış tarihi vermedi.

METRO İNŞAATINDA KAZA OLMAMASI İÇİN ÖZEN GÖSTERİYORUZ
Metro’nun gecikmesinin ardında bir şey aramamak gerektiğini, apartmanların, konutların altında çalışıldığını belirte Kocaoğlu, Göztepe’deki beşinci çıkışla ilgili beş aydır çözüm arandığını söyledi. Kocaoğlu, “Projeci geliyor bakıyor, mahsur görüyor uygulama yöntemi yeniliyor. Kazasız belasız tamamlanması için, ihmalden dolayı ya da boş cesaretten dolayı kaza bela olmasın diye titizlenmek son derece doğrudur. ‘Acele edelim. Vurun kırın’ demek yanlış. Geç olsun güç olmasın diye bir laf var. Bir de can ve mal kaybını olmaması çok önemli. Her belediye başkanı yaptığı projenin bir an önce bitmesi için çaba gösterir, işi takip eder ama sonunda da teknolojinin verdiği imkanları ve süreyi kullanarak tedbirli gitmek gerekir” dedi.

İHALEYİ İSTEĞİME VERME YETKİM YOK
Üçyol-Üçkuyular hattı inşaatında 2005 yılından bugüne kadar karşılaştıkları sorunların daha sağlam bir ekiple, firmayla aşılıp aşılamayacağıyla ilgili soruya Başkan Kocaoğlu, “Kazma vuruldukça ortaya çıkan sorunlaroldu. Eğer ihaleyi Ahmet’e Hasan’a verme yetkesi bende olsa daha sağlam bir ekiple çalışabilirdik. Ama öyle bir yetki yok. Tabi ki daha sağlam bir ekiple çalışabilirdik. Bir de özel sektörün elastikiyeti belediyede yok. Öyle bir yere gelirsin ki bizle iş yaparsın, belli bir tutardaki parayı gözden çıkarır ‘yürü kardeşim’ dersin. Burada öyle bir şey yok. Devletin ve kentin parasını harcıyorsun. Onun kuralları var. Metro inşaatını bitiremeyen ilk iki müteahhitin tasfiyesi bile 1,5 sene sürdü. Özel sektör olsa 10 dakikada tasfiye ederdim. Projeyi 100 lira yerine 102 liraya yaparım. Bunların hepsini kendi işimizde yapmış insanlarız. En sonunda rezil olacağına paran rezil olur. Yüzde on fazla harcarsın ama projeyi bitirirsin. Ama kamu kurumunda işler böyle olmuyor”dedi.

HATTIN YÜZDE 50’Sİ BELEDİYENİN DERLERSE HESAP DOĞRU
Başkan Kocaoğlu, Aliağa-Menderes banliyö hattına 650 milyon TL açıklamasından sonra Ak Parti’den gelen TCDD’nin maliyetin yüzde 78’ni harcadığı yönündeki karşılık vermeleri üzerine başlayan “Kim daha çok para harcadı” polemiğiyle ilgili çarpıcı açıklama yaptı. Bakanlıkların, belediyelerin harcadıkları paraları kayıtlarında çıkartıp konuşacakları günlerinde de geleceğini belirten Kocaoğlu, TCDD’nin çıkarttığı hesabın 150 yılık hesap olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Mülk yani hat TCDD’nin. Biz bir anlamda kiracıyız. Biz TCDD ile ortak iş yapmışız. Hattı çalıştıran şirketin yüzde ellisini almışız. Geri kalan bütün yaptığımız yatırımları da TCDD’ye devretmişiz. Bizim orada bir şeyimiz yok ki! Biz Karşıyaka’da ilk temeli attıktan sonra harcanan parayı konuşuyoruz. Ben TCDD’nin hesabını bilmem. Ben sadece bu projeye belediye kayıtların göre şu kadar para harcadığımı söyledim. Gerisini bilmem. Efendim, aynı projeye Fransızlar şu kadar para harcamış, İngilizler şu kadar para harcamış. Sonra onu Mustafa Kemal devletleştirmiş, Ecevit döneminde bunlar olmuş. Bunlar ayrı işler. Bana ‘Sen bu hattın yüzde ellisinin her şeyinin sahibi oldun’ derlerse yaptıkları hesap doğru olur. Böyle bir şey yok ki. Ben hat çalıştırıyorum. Hattın patronu o. Tek sahibi TCDD. Bir de böyle bakmak lazım. Siyaseten bunları konuşmak bile doğru değil” dedi.

TRAMVAY DPT ONAYI BEKLİYOR
Üçkuyular-Halkapınar tramvay hattında Devlet Planlama Teşkilatı’nın yatırım programına alması için onay beklediklerini açıklayan Kocaoğlu, ardından Hazine’den kredi kefaleti izni alacaklarını söyledi. Kocaoğlu, “Kredi görüşmelerimiz sonuçlanmış durumda. DPT’den onay çıkar çıkmaz iki ay içinde izni almış olacak ve krediyi kullanabilir durma geleceğiz” dedi. Finansman dengeleri ve öncelik açısından tramvayı özkaynakla değil krediyle yapacaklarını belirten Kocaoğlu, “Tramvaya 6 ay veya 1 yıl önce başlamak için 8.5 yıl tırnaklarımızla yaptığımız yapıyı riske atamayız. Belediye bütçesi ve ödeme disiplinimiz sorunsuz işliyor. Tramvayı krediyle yaparsak, bu hatta çalışan otobüsler ile tramvaya harcayacağımız para yani işletme giderleri arasındaki fark bizim hem kredi faizimizi hem de kredimizi ödüyor. O zaman buraya borçlanmak doğrudur” dedi.

İZBAN’DA 6 DAKİKADA BİR SEFER OLACAK
Aziz Kocağlu, İZBAN A.Ş.’nin satın alacağı yeni vagonlar yapılana kadar TCDD’nin Marmaray’da kullanılacak olan 5 dizi vagonu kiralayacaklarını söyledi. Vagonlar geldiğinde 12 dakikada bir olan sefer aralığının 6 dakikaya düşürmeyi hedeflediklerini belirten Kocaoğlu, yolcu sayısının daha da artacağını söyledi. Sefer aralığının düşürülmesi için gerekli olan TCDD’nin bölge trenlerinin kent merkezien girmeden sonlandırılması ve yolcuların İZBAN hattıyla yolculuklarına devam etmeleri konusunda ise kurumlar arası görüşmeler sürüyor.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlar