TCDD , Demir İpek Yolu projelerinin hazırlanmasında kullanılacak haritaların Çin`e gönderilmesi için Genelkurmay`dan izin istedi.

Başbakanlar düzeyinde imzalanan sözleşmeyle Türkiye`de Edirne`den Kars`a hızlı tren hatlarının inşası için devlet kredisi sağlama sözü veren Çin, kesin projeleri hazırlama aşamasında “harita aksaklığı“ yaşadı. Çinli yetkililerin, uygulama çalışmalarını kesin projelere dönüştürmek için TCDD Genel Müdürlüğünden Demir İpek Yolu sadece çizgi şeklinde belirlendiği haritaları istemesi üzerine TCDD Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı`na başvurdu. Genelkurmay ise Türkiye haritalarının yurt dışına çıkarılması için Bakanlar Kurulu kararı gerektiğini bildirdi. Sürecin hızlandırılması için harekete geçen Çin Demiryolu Bakanlığı, 6 kişilik bir ekibi Türkiye`ye göndererek, çalışmalara başladı.
Türkiye`de demiryolu sektöründe faaliyet gösteren Çinli firmalardan da destek alan ekip, özellikle Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren(YHT) hattını inşa eden ortaklıkta yer alan firmalarında görev yapan 40 Çinli mühendisle işbirliği yapıyor. Çin`in Türkiye`ye vereceği kredi miktarı belirleyecek kesin projelerin bir an önce tamamlanmasını isteyen TCDD Genel Müdürlüğü ise haritaların Çin`e gönderilebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı alınmasını bekliyor. Öte yandan Çin, haritalar alınamasa bile ekibini genişleterek kesin projeleri Türkiye`de tamamlama kararı aldı.Demir İpek Yolu Projesi için ilk kazmanın gelecek yıl vurulması planlanıyor. Türkiye`de demiryollarına 20-30 milyar dolarlık Çin devlet kredisi sağlaması beklenen proje ile Çin, Avrupa ülkelerine ulaşmak için Türkiye`yi tanıtım merkezi haline getirmek istiyor.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar