İstanbul’a 5 Milyar Dolara 4 Yeni Raylı Sistem Hattı

istanbulda 2019 yilinda hizmete girecek 4 metro hatti
istanbulda 2019 yilinda hizmete girecek 4 metro hatti

İstanbul’a 5 Milyar Dolara 4 Yeni Raylı Sistem Hattı : İstanbul’da 102.7 kilometreye ulaşan raylı sistem hattı ağının 2016 yılına kadar 300 kilometreye çıkması planlanırken, devreye girecek 4 yeni hattın maliyeti 4.5-5 milyar dolar olacak.İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz ağustos ayında devreye aldığı Kadıköy Kartal Metrosu ile birlikte toplam 102.7 kilometreye ulaşan raylı sistem ağının 2016 yılına kadar 300 kilometreye uzatılması planlanıyor. Marmaray ile birlikte Bakırköy Beylikdüzü, Bakırköy Bağcılar, Kabataş Mahmutbey ile Kartal Kaynarca hatlarının devreye girmesi bu uzunlunluğa ulaşılmasını sağlayacak. Marmaray’ın dışında bu 4 yeni metro hattının tüm maliyeti ise 4.5-5 milyar dolar olacak. İstanbul’daki raylı sistem hattının uzunluğu 2023 yılına kadar ise 640 kilometreye çıkacak. Böylece 2023’te raylı sistemin trafikteki payı yüzde 31.1’e çıkacak.

KAYNARCA İHALESİ ARALIKTA

UniCredit Grubu tarafından düzenlenen 7. Uluslararası Altyapı Finansmanı Toplantısı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, metro yatırımları hakkında bilgi verdi. İstanbul’da şu andaki raylı sistem uzunluğunun 102.7 kilometreye ulaştığını söyleyen Balcıoğlu, şu bilgileri verdi: “İstanbul’da ağustos ayında Kadıköy Kartal metrosunu devreye aldık. Hedefimiz 1 milyon kişi taşımak ancak şu anda 110 bin kişi taşıyoruz. Bu hattı, Kaynarca’ya uzatacak 4 kilometrelik hattın inşası devam ediyor. Kartal-Kaynarca için aralık ayında ihale ilanına çıkmayı planlıyoruz. Projeyi, belediye özkaynaklarıyla yapacağız.”

İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

İstanbul’da şu anda 52.5 kilometrelik raylı sistem hattı inşasının devam ettiğini ifade eden Balcıoğlu, şunları söyledi: “22 kilometre uzunluğundaki Otogar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı hattının Otogar-Bağcılar kısmını mayıs ayında devreye alacağız. Yenikapı-Aksaray inşaatı da devam ediyor. Şişhane-Yenikapı raylı sistem hattı da Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile birlikte 2013 Ekim ayında devreye girecek. 20 kilometrelik Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattında da 15 gün içinde tünel açma makineleri çalışmalara başlayacak. Bu proje toplam 1 milyar 355 milyon dolara mal olacak.

Beylikdüzü’ne ulaşıyor

YATIRIM programına alınan projeleri de anlatan Balcıoğlu, “25 kilometre uzunluğundaki Kabataş Beşiktaş Alibeyköy Mahmutbey Metro Hattı 17 istasyondan oluşuyor. Aralık ayında inşaatı özkaynakla yapılmak üzere ihale ilanı yapılacak. Öte yandan, 9 kilometrelik  Bakırköy Bağcılar Metro Hattı ile 25 kilometrelik Bakırköy Beylikdüzü Metro Hattı yatırım programına alındı. Bakırköy-Beylikdüzü projesinin 1.5 milyar dolarlık maliyeti olacak” dedi.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.