Bombardier yatırım için Türkiyede yan sanayi oluşturuyor

Bombardier yatırım için Türkiyede yan sanayi oluşturuyor
Son yıllarda Türkiye’nin demiryoluna yaptığı ve 2023 yılına kadar yapacağı yatırım Bombardier Transportation tarafından da dikkatle takip ediliyor. 2008 yılında İstanbul’da Yan Sanayi Geliştirme Ofisi açan firma Türkiye’de yatırıma sıcak bakıyor.
Dünyada 60’tan fazla ülkede akıllı Ulaşım çözümleri sunan Bombardier Transportation, Türkiye’de yatırım yapmaya sıcak bakıyor. Dergimiz Transport’a konuşan Bombardier Transportation Teknik Müşaviri Nezih Ertürk ve Global Satın Alma Ofisi Takım Lideri Esra Özen, Türkiye’nin son yıllarda demiryolu alanında yaptığı yatırımların ve dikkat çekici atılımının önemine vurgu yaptı.
Türkiye’nin 2023 yılına kadar demiryolu projelerine 20 milyar dolar yatırım yapacağını hatırlatan Nezih Ertürk, “Bombardier olarak sürdürülebilir, işletmeci lehine eski kuralları günümüz ihtiyaçlarına göre değiştiren, yenilikçi demiryolu çözümleri sunarak Türk ulaşım sektöründeki operatörler ve ilgili kuruluşlarla stratejik işbirliği kurmaya sıcak bakıyoruz. Türkiye, hızlı tren, raylı taşımacılık ve toplu raylı ulaşım sistemlerindeki yatırımları ile potansiyel olarak büyük pazar. Biz dünya çapındaki deneyimimiz ile bütün bu projelere katılmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
2008’DE GLOBAL YAN SANAYİ GELİŞTİRME OFİSİ KURDU
Bombardier Transportation olarak, Türkiye’nin ilk metro sistemini 1995 yılında Ankara’da kurduklarını hatırlatan Ertürk, bu projeyi takiben İstanbul, Eskişehir, İzmir, Adana ve Bursa’da hafif raylı ve tramvay sistemlerini başarıyla hayata geçirdiklarini kaydetti. 2008 yılında İstanbul’da Bombardier Transportation Global Yan Sanayi Geliştirme Ofisi’ni açtıklarını belirten Ertürk, “Bu ofis Bombardier’ın dünya pazarındaki projeleri için uzun vadeli işbirliği yapabileceği potansiyel Türk imalatçılarını belirleme ve geliştirmeyi amaçlamaktadır” dedi.
Demiryolunun Türkiye’de giderek daha popüler olmaya başladığının altını çizen Ertürk, Türkiye’de demiryolu ile ilgili gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini ve incelediklerini ifade etti. Bombardier Transportation’ın Türkiye’de kurduğu Global Yan Sanayi Geliştirme Ofisi’nin önemine değinen Ertürk, bu ofis yoluyla Türkiye’de yan sanayisi çalışması yaptıkları belirtti ( Bombardier yatırım için Türkiyede yan sanayi oluşturuyor ). “Türkiye yatırımını gündeme aldık” diyen Ertürk, “Bu nedenle Türkiye’de bir yan sanayi oluşturmaya çalışıyoruz. Yan sanayi olmayan bir yerde üretim yapamazsınız. Ancak yerli imalata başlamak için rekabetçi ve Bombardier kalitesinde imalatı garanti edebilmeniz lazım ve istenen sürede malı verebilmelisiniz” dedi.
TÜRKİYE’DE DAHA AKTİF OLACAĞIZ
Bombardier’in Türkiye’deki üretime çok sıcak baktığının altını çizen Ertürk şunları söyledi: “Bombardier yatırım için Türkiyede yan sanayi oluşturuyor bunun için de ön hazırlıklara başladık. Eskiden olduğu gibi bundan sonra Türkiye’de çok daha aktif olacağız. Türkiye’de üretim olursa kendimiz de yapabiliriz, partner yoluyla da yapabiliriz. Bu konu açık. Proje bazında en uygun ve en rekabetçi çözüm neyse o şekilde hareket ediyoruz. Şu anda dünyada 60’tan fazla ülkeye demiryolu sistemleri verdik. Bizim imalatımız İtalya, Polonya, Almanya, Avusturya, ABD, Çin, Çek Cumhuriyeti’nde var. Tüm dünyada imalat yapabiliyoruz. Bu tamamen profesyonel bir yaklaşım. Ben nerede daha rekabetçi çözüm getirebiliyorum, daha iyi kaliteli hizmet verebiliyorum bu önemli. İşte o zaman orada konumlanıyoruz.” Bundan 15 yıl önce Türkiye’de hızlı tren ya da metro işi yapacak yerli firmanın bulunmadığına dikkat çeken Ertürk, demiryolunda gelişen pazar sayesinde birçok Türk inşaat firmasının Asya ve Afrika’da iş yaptığını kaydetti.
LOKOMOTİFTE DÜNYA LİDERİYİZ
Avrupa’daki elektrikli lokomotif pazarının yüzde 75’inin Bombardier’in elinde olduğunu söyleyen Ertürk, kendilerinin dünya lideri olduğunu ifade etti. Bombardier’i sadece imalatçı olarak değerlendirmemek gerektiğini söyleyen Ertürk, dizayn yapan, teknoloji geliştiren bir firma olduklarını vurguladı. Bombardier’in ürettiği tüm ürünlerin tasarımını kendisinin yaptığını, güçlerini mühendislik hizmeti vermekten aldıklarını anlatan Ertürk, “Şu an lokomotif de dünya lideriyiz. Diğer alanlarda ise ya lideriz ya da ikinciyiz. Hem teknoloji geliştirme, hem imalat hem de ürün verme anlamında” dedi.
Türkiye’de olmuş bir projeye girmeme gibi bir lükslerinin olmadığını vurgulayan Ertürk, Türkiye’de raylı sisteme büyük bir talebini olduğunun altını çizdi. Çin ve Rusya’daki demiryolu pazarlarının çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirten Ertürk, son yıllarda Çin ve Rusya’nın hızlı trene milyarlarca avro yatırım yaptığını kaydetti. Ertürk, Avrupa’da ise şehirlerin mevcut hatlarını modernize ettiğini ya da uzattığını anlattı.
ESRA ÖZEN: “ABD’DEKİ VAGON İMALATINA TÜRKİYE’DEN PARÇA GÖNDERİYORUZ”
Bombardier Transportation Global Satın Alma Ofisi Takım Lideri Esra Özen ise Türkiye’de kurdukları Global Yan Sanayi Geliştirme Ofisi’nin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Birkaç yıl önce Türkiye’deki demiryolu potansiyelini araştırmaya başladık. Önemli bir potansiyel gördüğümüz için yerli tedarikçilerde bu konuda önemli bir potansiyel gördük. Bu nedenle 2008 yılında İstanbul’da bir satın alma ofisi kurduk. Bu ofis Türkiye çapında tedarikçileri araştırıyor. Tedarikçileri geliştiriyoruz ve Bombardier seviyesine çıkartmaya çalışıyoruz. Kaliteye çok fazla önem verdiğimiz için tedarikçilerimizden bu kalite seviyesine çıkmaları için teknoloji yardımı yapıyoruz. Sonuçta Bombardier seviyesine getiriyoruz ve dünyanın her yerindeki projelerimize Türkiye’deki tedarikçiler parça veriyor. Her türlü trende lazım olan parçalar bunlar. Trendeki iç giydirmeler, muhtelif metal, mekanik aksamlar gibi. Türkiye’deki uygun yan sanayi nerede varsa oraya gidiyoruz. Son 3-4 yılda Türkiye’den çok önemli parça alımı yaptık. Örneğin ABD’deki vagon imalatına Türkiye’den parça gidebiliyor. Buna bir nevi üretim için Türkiye’de altyapı oluşturma hareketi diyebiliriz.

Kaynak : www.transport.com.tr

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar