İzmir Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

izmir camlik buharli tren muzesi
izmir camlik buharli tren muzesi

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi : İzmir yolunun üzerinde bulunan bir müzeyi trenleri sevenler ve tren modelcileri için  Selçuk’u (İzmir) yaklaşık 10km kadar çıktıktan sonra yolunuz Çamlık Köyü’nden geçer. Köye girdikten sonra hafif rampa aşağı giden yolun sağ tarafında TCDD ‘nin emektar buharlı lokomotiflerinin bir araya toplandığı Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ‘nin tabelasını görebilirsiniz.


İlk bakışta belli olmayan ve dışarıdan da içerisi pek görünmeyen müzenin kapısı ana yol üzerinde değil yan sokakta. Tahminimin aksine oldukça bakımlı ve hoş bir ortam hazırlanmış, her taraf yemyeşil . Müzenin içinde başta emektar buharlı lokomotifler olmak üzere vagonlar, vinçler ve demiryollarında kullanılan çeşitli araç ve aletler sergileniyor. Ayrıca bir de Atatürk ve demiryolu bölümü var. Demir ağlarla öremediğimiz memleketimizin demiryolu macerasını tarihsel fotograflarla kısaca anlatılıyor.

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi ‘ndeki lokomotifler çok bakımlı olmasalar da en azından korumaya alınıp bir müze bünyesinde toplanması çok güzel. Yolu oradan geçenlerin ve meraklıların  mutlaka gezmesi gereken bir mekan.İlk yorum yapan olun

Yorumlar