Müjde İZBAN ve İzmir Metrosuna Bisikletle Binmek SerbestMüjde İZBAN ve İzmir Metrosuna  Bisikletle Binmek Serbest
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD’nin aldığı karar ile bisikletlerin belirli saatlerde trenlere alınması kararı alındı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD yetkilileri ile zaman zaman bisikletleri trene alınmadığı için karşı karşıya gelen bisiklet severlerin beklediği müjdeli haber geldi. Yeni uygulamaya göre bundan sonra belediyeye bağlı metro hattı ile Aliağa –Menderes arasında sefer yapan İZBAN’da bisikletlere izin verilecek. Yılbaşından itibaren yeni yılda yepyeni bir uygulama ile karşılaşacak olan bisikletliler artık sorunsuz bir şekilde yolculuk yapacak.
Belirli Zaman Ve Vagonlarda İZBAN ve İzmir Metrosuna  Bisikletle Binmek Serbest
Vatandaşların aşırı talebi nedeniyle kapasitesini arttıran ve yolcu taşıma sayısını her geçen gün daha da yukarılara çıkartan belediyenin öncülük yaptığı bu karar belirli zamanlarda uygulanacak. Paris, Pekin, Londra ve Moskova gibi büyük şehirlerin metro çalışma saatlerini ve oradaki uygulamaları inceleyen yetkililer bisikletliler için belirli zaman ve saat aralığı da getirdi. Bisiklet severler bisikletleri ile vagonlara hafta içi ve Cumartesi günleri sabah 09:00-11:00 arasında binebilecek. Akşam ise 20:00’den sonra son sefere kadar kullanabilecek. Yolcu yoğunluğunun olmadığı saatlerde izin verilirken bu uygulama Pazar günü için biraz daha esnetildi. Akşam yine 20:00’den sonra bisikletle binilmesine karar verilirken sabah saati de 09:00’dan 12:00’ye kadar uzatıldı.
İNSİYATİF YETKİLİLERDE
Bisikletliler için belirli saat konulurken vagonlarda da düzenleme yapılmasına karar verildi. Bisikletli bir yolcunun başkasını rahatsız etmemesi ve normal yolcular ile sorun yaşamaması için her çekere bir vagon konuldu. Bu vagonlar, istasyona geldiğinde önceden işaretlenmiş olan noktaya gelecek. Burada bekleyecek olan yolcular bisikletleri ile yine işaretlerin bulunduğu vagona binebilecek.
Ayrıca istasyonlara bisikletler için garaj ve park yerlerinin yapılması çalışmaları da devam ederken metro istasyonları şefleri ve sorumlu müdürlerin insiyatifinde özellikle trafiğin yoğun olduğu maç sonrası dönüş, eylemler, mitingler gibi özel zamanlarda bisikletli yolculara izin verilmeyebilecek.
EYLEMLER YAPILDI
Öte yandan geçtiğimiz günlerde Sokak Orkestrası” ve “Kendini Bilir Bir Grup Bisikletli” grupları ortaklaşa organize ettikleri etkinlikle İZBAN A.Ş. ve İzmir Metro A.Ş. tarafından uygulanan metrolara bisiklet yasağını protesto etmişti. Söyledikleri şarkılarla ilgi çekmeye çalışan bisiklet severler karara tepki göstermişti.
İzmir Metrosu ve İzban trenlerine bisikletle binme saat ve kuralları
İzmir Metrosu ve İzban trenlerine bisikletleriyle binmek isteyen yolcular
Hafta içi ve cumartesi 09:30 – 11:00 ve 20:00 – 00:00
Pazar günleri ise 05:00 – 09:00 ve 20:00 – 00:00 saatleri arasında bisikletleriyle yolcul uk yapabilirler
Bisikletli yolcu,bisikleti için 1 biniş (kentkart bedeli ödeyerek sisteme giriş yapabilecek.
Bisikletler,perona sadece sabit merdiven kullanılarak indirilip çıkartılacak.
Bisikletler yürüyen merdiven ve asansör yardımıyla taşınmayacak.
Bisikletli yolcular,trenin sadece ilk ve son vagonlarının işaretli kapısından giriş yapacaklar.
Bisikletler,trene giriş yaptığı kapı sahanlığı dışına çıkarılmayacak.
Bisikletli yolcu,istasyona,trene veya yolcuya verebileceği zaradan sorumlu olacak.
Trenlere tahrik sistemine sahip araçlarla (elektrikli bisiklet motorsiklet vb) bindirilemeyecek.
Bisikletle,işletmeyi olumsuz etkileyecek ve yolcuları rahatsız edecek şekilde yük taşınamayacak.
İstasyon yetkilisi ve güvenlik,gerekli gördüğü hallerde insiyatif kullanabilecek