Eski İstanbulda Tünel ve TramvayEski İstanbulda Tünel ve Tramvay
Fransız mühendis Eugene Henri Gavand’ın girişimiyle başlayan tünel yapım çalışmaları 30 Haziran 1871’de başlamış, 17 Ocak 1875’te bir devlet töreniyle hizmete girmiştir. Bir Fransız yapımı olan tünel tarihteki ikinci metro olma özelliğini taşımaktadır. Galata ve Pera’yı birleştiren tünel bu iki nokta arasında seyahat edenlerin en çok tercih ettiği ulaşım yolu olarak kabul edilmektedir. 1892’de İngilizce olarak basılan bir turist rehberinde tünel hakkında verilen bilgiler aşağıdaki gibidir:

Yaz aylarında 7:00 ile 20:00 arasında on dakikada bir hareket ederler. Kış mevsiminde ise 8:00 ile 19:00 arasında çalışır. Tarife, birinci mevkii 1 kuruş, ikinci mevkii 20 paradır. Ulaşım masraflarını düşük tutmak isteyen turistler, Galata’ya Tünel’den giderek, köprüyü yaya geçerek ve İstanbul tarafında tramvay veya faytonla yolculuk edebilirler. Köprü’den Kapalıçarşı’ya fayton ücreti 5 kuruştur.
Aynı belgede İstanbul’daki tramvaylar ile ilgili “pek rahat, konforlu ve temiz olmadığı” bilgileri verilirken turistlerin kullanabileceği 3 tramvay hattı hakkında şu bilgiler yer almaktadır:
Galata – Şişli hattı: Köprü’den Pera’ya, Taksim Bahçesi’ne, Pangaltı, Feriköy üzerinden Şişli’ye ulaşır. Ücret 1,5 kuruştur.
Galata hattı: Köprü’den Galata’ya, Dolmabahçe, Beşiktaş üzerinden Ortaköy’e. Ücret 3 kuruştur.
İstanbul hattı: Köprü’den Yedikule ve Topkapı’ya. 3 kuruş.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.