Bulgaristana İhraç Edilen Vagonlar Taşınırken Korkulu Anlar Yaşandı

Bulgaristana İhraç Edilen Vagonlar Taşınırken Korkulu Anlar Yaşandı
TÜRKİYE Vagon Sanayi A.Ş.’nin (TÜVASAŞ) Bulgaristan Demiryolları için ürettiği lüks yataklı yolcu vagonları teslim edilmek üzere özel TIR’larla yola çıktı. Vagon yüklü TIR’lar, Çanakkale’nin Lapseki İlçesi’nden Gelibolu’ya geçişleri sırasında liman ve çevresinde trafik sıkışıklığına neden oldu.
Eskişehir’de üretimine geçen yıl başlanan yataklı toplam 30 yolcu vagonundan imalatı tamamlananların teslimatına başlandı. TIR’lara yüklenen vagonlar yola çıktı. Çanakkale’nin Lapseki İlçesi’nden arabavapuruyla Gelibolu’ya geçen vagon yüklü TIR’lar ilginç görüntüler oluşturdu. 32 metre uzunluğunda vagon yüklü TIR’ların Gelibolu’da arabavapurundan inişini meraklı gözlerle izledi. TIR’ların dar cadde ve sokaklardan dönüşleri sırasında dükkan sahipleri korkulu anlar yaşadı. Vagonların taşınması için özel olarak dizayn edilen TIR’lardan 16 AT 842 plakalı olanı, dönüş için manevra yaptığı sırada park halindeki bir otomobilin tamponuna çarpıp, kırdı. TIR’lar liman çıkışında trafik sıkışıklığına neden oldu. Bunun üzerine trafik polisleri duruma müdahale edip, eskort eşliğinde TIR’ların güvenli bir şekilde geçişini sağladı.
İki yıl önce 32 milyon 200 bin Euro’ya sözleşmesi yapılan vagonlardan 12’sinin bu ay sonuna kadar, 8’inin gelecek ay, kalan 10’unun da yıl sonuna kadar Bulgaristan Demiryolları’na teslim edileceği bildirildi. Vagonlardan 5’nin engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlandığı öğrenildi.
Daha önce çeşitli Avrupa ülkelerinden ithal edilen yataklı vagonların artık ülkemizde yapıldığını belirten Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, “Üretimimizden ve yakaladığımız ihracat başarısından gurur duyuyoruz. Artık ülkemizin ihracat kalemlerine tren vagonu da eklenmiş oldu” dedi.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar