Ünye Çevre Yolu Tünellerinde Kazı Çalışmaları Sona Erdi

Ünye Çevre Yolu’nda bulunan tünellerdeki kazı çalışmaları iş makinelerinin sol tüpte yaptıkları son kazı ile bitirildi.

2007 yılında yapımına başlanan ancak çeşitli nedenlerle bitiş süresinin uzadığı Ünye Çevre Yolu’nda, çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Hava şartlarının durumuna bağlı olarak kasım ayına kadar bitirilmesi planlanan Ünye Çevre Yolu’nda, tünellerdeki kazı çalışmaları sona erdi.

Ünye Kaymakamı Mustafa Demir, Karayolları 7. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Reis, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Av. Ahmet Çamyar, İl Genel Meclis Üyesi Daimi Encümeni Fahri Şahin, daire amirleri ve beraberindekiler ise kazı çalışmasına vurulan son darbe için çalışma alanına ziyarette bulundular. Vurulan darbe ile tünellerdeki kazı çalışmaları sonlanmış oldu.

Yapılan İncelemelerde açıklama yapan Karayolları Samsun 7. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Reis, çalışmaların hava şartlarında bir olumsuzluk olmaması durumunda kasım ayında bitirmeyi planladıklarını ifade etti. Reis, “2007 yılında başlanan Ünye Çevre Yolu’nun bugün tünellerinin kazı çalışmalarının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Projeyle ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse, Ünye Çevre Yolumuz 13,5 km, bunun 6,2 km’si tünellerden oluşmakta. Bu 6,2’lik tünel iki bölümdür. Birinin boyu bin 900 metre, diğerinin boyu ise 700 metredir. Yine bu projemizde bir tane Söğütlü Viyadüğümüz var. Onun boyu yaklaşık 233 metre. Ayrıca projemizde 4 tane farklı seviyeli kavşak bulunmakta. Toplamda 17 adet köprü mevcuttur. Bir aksilik olmazsa projemiz kasım ayında tamamen bitirilerek trafiğe açılacak. Yine üzerine basarak söylemek gerekirse, bu tarih iklim ve hava şartlarına bağlı” dedi.

Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Reis, sıkça gündeme gelen çevre yolu trafiğinin tek şeritten verilmesi konusunda da açıklamalarda bulundu. Bu uygulamanın tehlikeli ve çalışmaları aksatacağının vurgulayan Reis, “Çalışmalar devam ettiği sürece tek taraflı yolun açılması risktir. Yani hem çalışmaları yavaşlatır hem de trafik güvenliği açısından tehlike arz eder ama eğer o duruma gelebilirsek, belirli günlerde yani bayram gibi günlerde yolu trafiğe açma şansımız olabilir ama bu kesin bir şey değil. O günkü duruma bağlı” diye konuştu.

“HAKLI OLDUĞUMUZ ORTAYA ÇIKTI”
İl Genel Meclis Üyesi Fahri Şahin, yapılan çalışmaların Ordu’nun büyükşehir olması konusundaki haklılığını ortaya çıkarttığını savundu. Şahin, “Karadeniz Otoyolu üzerinde bulunan Ünye Çevre Yolu’nun en önemli ayaklarından birisi bu yol çalışmalarında patinaj yaptıran tünellerdi. 2 tane tünel vardı. Bunlardan bir tanesi Yunus Emre Tüneli 1900 metre, diğeri ise Bayramca Tüneli’ydi, 700 metre civarında. Bu tüneller açılırken yumuşak zeminlere rastlandı. Ne zaman bitecek, ne zaman bu yol çalışmaya açılacak diye hep bugünü bekliyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada artık Ünye Çevre Yolu’nda son ışığı hep beraber gördük. İş makineleri burayı açmak suretiyle Ünye Çevre Yolu’ndaki tünel çalışmalarında tünel açma işi bitmiş durumda. Biliyorsunuz Ordu il olarak son yasal düzenleme ile büyükşehir statüsüne alındı. Biz büyükşehir olma yolunda Ordu’nun büyük bir çalışma yaparak, büyükşehir olma konusunda ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkmış oldu. Çünkü çevre yollarıyla, duble yollarıyla, havaalanı inşaatıyla ve diğer yatırımlarıyla Ordu büyükşehir olmayı zaten hak etmişti. Bu çalışmanın da bugün ışığını gördük. Bütün halkımıza, bütün şoförlerimize bu yol hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

“KARADENİZ RAHAT BİR NEFES ALMIŞ OLACAK”
AK Parti İlçe Başkanı Av. Ahmet Çamyar ise Ünye Çevre Yolu’nun bitirilmesi ile Karadeniz’in rahat bir nefes alacağını belirtti. Çamyar açıklamasında, “2007 yılında yapımına başlanan Ünye Çevre Yolumuz aksaklıklılar sebebiyle bazı gecikmeleri hep beraber yaşadık. Sayın Başbakanımızın ifadesiyle, ‘Karadeniz otoyolu, Ünye Çevre Yolu bitmeden bitmiş sayılmaz’. Bugün Yunus Emre Tünelimizin sol tüpündeki ışığı hep beraber gördük, delme işleminin de sonuna gelmiş olduk. Ben tüm çalışan ekibe teşekkür ediyorum. Kasım ayı gibi inşallah Ünye Çevre Yolumuzu hizmete almış olacağız” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.