2023 yılına kadar Türkiyenin demiryolu ağı hedefleri

2023 yılına kadar Türkiyenin demiryolu ağı hedefleri
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda demiryolu ağının yaklaşık 26 bin kilometreye ulaşacağını ve bu ağın 10 bin kilometresini Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarının oluşturacağını kaydetti.


Bakan Yıldırım’ın Hazar Strateji Enstitüsü’nün (HASEN) yayın organı Hazar World’e yaptığı açıklamalarını derleyen AA muhabirinin haberine göre, 2013 yılında 13 milyar 900 milyon lira olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yatırım ödeneğinin yüzde 56’sı demiryollarına ayrıldı.

  1. Ulaştırma Şurası’nda “2023 Yılı Vizyonu” çerçevesinde ulaştırma sektörüne yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarının demiryollarına yapılacağını hatırlatan Binali Yıldırım, bu kapsamda yapılan yatırımlar çerçevesinde yüksek hızlı tren hatlarına yatırımların artarak devam edeceğini, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın tamamının Marmaray’la birlikte 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete gireceğini belirtti.

15 ilin YHT ile birbirine bağlanacağını belirten Yıldırım, Ankara merkezli olarak oluşturulan çekirdek demiryolu ağıyla 15 ilin YHT ile birbirine bağlanacağını, böylece, Ankara-İstanbul 3 saat, Ankara-Bursa 2 saat 15 dakika, Bursa-Bilecik 35 dakika, Bursa-Eskişehir 1 saat, Bursa-İstanbul 2 saat 15 dakika, Bursa-Konya 2 saat 20 dakika, Bursa-Sivas 4 saat, Ankara-Sivas 2 saat 50 dakika, İstanbul-Sivas 5 saate, Ankara-İzmir 3 saat 30 dakika, Ankara-Afyonkarahisar arasının 1 saat 30 dakikaya ineceğini anlattı.

TCDD’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda demiryolu ağının 26 bin kilometreye ulaşacağını, bu ağın 10 bin kilometresini YHT hatlarının oluşturacağını belirten Yıldırım, yükte demiryolunun etkinliğini ve verimliliğini artırmak için de çeşitli projelerin hayata geçirildiğini kaydetti.
“Demiryolunda büyük potansiyel var”

Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Karayolu, demiryolu, denizyolu ve yerine göre havayolu erişimi ile kombine taşımacılık yapılan, depolama hizmetlerinin de sunulduğu lojistik merkez kuruluyor. Farklı ölçeklerde 19 noktada projelendirilen lojistik merkezler, Türk lojistik sektörüne yıllık yaklaşık 40 milyar dolar katkı sağlayacak. 26 milyon ton ilave taşıma imkanı ile 8,4 milyon metrekare konteyner stok ve elleçleme sahası kazandıracak.

Türkiye ileri demiryolu sanayisini üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna geldi. Bölgede demiryolu sektörüne 150 milyar dolarlık yatırım yapılacağı dikkate alındığında, demiryolu sektöründe büyük bir potansiyel var.

Hizmet zararlarının azaltılması ve rekabet ortamı oluşturularak işletme kalitesinin artırılması için Türk demiryolunun yeniden yapılandırılmasını tamamlayacağız. Demiryolu sektör payının arttırılması için mevcut hatları yenilemeye devam edeceğiz. Mevcut sinyalsiz demiryolu hatlarının sinyalizasyonunu tamamlayacağız. 2023 yılına kadar mevcut elektrifikasyonsuz demiryolu hatlarının elektrifikasyonunu da tamamlayacağız. Yapımları ve uygulama projesi devam eden 3.344 kilometre yüksek hızlı demiryolu ağını 3 yıl içinde tamamlayacağız. 2023 yılına kadar toplam 14.000 kilometre demiryolu yapılarak toplam 25.940 kilometre demiryolu ağına ulaşacağız. İstanbul-Basra, İstanbul-Kars-Tiflis-Bakü,Kavkaz-Samsun-Basra,İstanbul-Halep-Mekke, İstanbul-Halep-Kuzey Afrika, Güneydoğu Asya taşıma koridorlarını geliştireceğiz.”

Bu yatırımların dışında 10 yıl içerisinde bakanlık bünyesinde Demiryolu Enstitüsü ile uluslararası akredite bir demiryolu test ve sertifikasyon merkezi de kurmayı planladıklarını belirten Yıldırım, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi hakkında ise şunları kaydetti:

“Temelini attığımız 73 kilometrelik Türkiye-Gürcistan kesimi uluslararası standartlara uygun olarak inşa ediliyor. Hatta seyrüsefer hızı saatte 120 kilometre olarak planlandı. İki buçuk kilometrelik bir tünel, 3 viyadük ve 12 adet üst geçidin yapılacağı hat üzerinde, Türkiye-Gürcistan sınırına bir de istasyon inşa edilecek. Projenin Gürcistan tarafındaki 28 kilometrelik kesiminde de inşaat faaliyetleri de devam ediyor. Hattın işletmeye alınması ile ilk yıl 1,2 milyon yolcu ve 3,5 milyon ton yük, 2034 yılında ise söz konusu proje hattı üzerinde 7,8 milyon yolcu ve 21,5 milyon ton yük taşıma kapasitesi olacağını tahmin ediyoruz. Bakü-Tiflis-Kars hattı, Marmaray ve yapımı devam eden hızlı tren projeleriyle birlikte yalnızca Türkiye değil, Gürcistan ve Azerbaycan da Asya-Avrupa koridorunun en ekonomik ve en güvenli seçeneği haline gelecek.”

Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi’nin 2011 yılına kadar tamamlanacağının söylenmesine karşın halen açılamamasına ilişkin de bilgi veren Ulaştırma Bakanı Yıldırım, “Projede ilk etapta belirlenen Gürcistan kesimindeki çıkış ağzının heyelanlı bölgede yer alması nedeniyle Gürcistan tarafından hattın daha güneye kaydırılma talebinde bulunuldu. Bu nedenle bu kesimde 1.286 metre uzunluğundaki sınır tünelinin 2.380 metreye çıkması zaruret arz etti. Ayrıca ilave olarak 7.870 metre delme tünel yapılması, 10.000 metre Aç-Kapa Tünel yapılması da gerekti. Bu kapsamda gecikmeler yaşadık” şeklinde konuştu.


1 Comment

Yorumlar