Bakan Yıldırımdan İzban ve Körfez GöndermesiBakan Yıldırımdan İzban ve Körfez Göndermesi
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, sabahın erken saatlerinde başladığı Bergama ziyaretini sürdürüyor.

Kozak Yukarıbey ve Göçbeyli köylerine giden Yıldırım, ardından Bergama merkezde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. AK Parti Bergama İlçe Teşkilatı’nın bir toplantısına katılan Bakan Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile aralarındaki İZBAN tartışmalarını gündeme getirdi.

Göreve geldiklerinde banliyo hattının işlemediğini,raylarının çalındığını ve harabe durumda olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: “Belediye başkanını çağırdık. Hizmette siyaset olmaz dedik. TCDD ile yapmalarını istedik. Oturduk Aliağa-Menderes hattını hayata geçirdik. Parasında pulunda değiliz. Önemli olan halka hizmet etmek. Ankara’nın, İstanbul’un çekerlerini gönderdik. Yetmedi yeni çekerler istediler. Ama her fırsatta, ‘İZBAN’ı biz yaptık’ diyorlar. Yahu kardeşim tamam anladık da ‘yapacağız deyip de yapamadığınız metroyu biliyoruz da, yapılan işe niye sahip çıkıyorsunuz?’ Belediyeyle birlikte yaptık. İzmirliler daha güzel ve rahat ulaşımdan yararlansın. İzmirliler kimin neyi yaptığını, yapmadığını iyi biliyor. Bu İZBAN’ı o zaman dedik ki hem kuzeye hem güneye uzatacağız. Yakın zamanda Bergama’ya uzatacağız”
Bakan Yıldırım, İzmir Körfezi’nin kokmasının nedeninin kolektörler olduğunu da belirterek, Körfez’in mevcut durumunun İstanbul Haliç’in eski durumuyla benzer olduğunu söyledi.

Yıldırım, kolektörlerin mutlaka elden geçirilmesi gerektiğini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef Körfez istediğimiz durumda değil, Haliç’in eski hali nasılsa İzmir Körfezi şimdi böyle. Başbakanımız gelişmiş bir teknolojiyle temizledi, deniz yaratıkları, canlıları yetişmeye yaşamaya başladı.

İzmir Körfezi’nde de dedik ki siyaset olmaz. İzmir’in önemli bir değeri. Ortak çalışılıyor. Şu an tarama yapılıyor. Kolektörlerin mutlaka elden geçirilmesi lazım. Kolektörler çalışmıyor. En ufak yağmur ve yağışta müthiş bir koku yayılıyor. Kolektörlerin mutlaka yeni baştan ele alınması gerekiyor.”

Bakan Yıldırım, İzmir’in turizm gelirlerinden aldığı payın yüzde onlarda kalmasını eleştirdi.

Türkiye’ye gelen 30 milyon turistin sadece üç milyonunun İzmir’e geldiğini belirten Yıldırım, İzmir’in neden yerinde saydığı sorusunun sorulması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “İstikrarın ve güvenin hakim olduğu bir anlayışı getirdik. En büyük farkı kendini bu millete adamış, sevdalı ve gece-gündüz demeden milleti için yollara düşen Başbakanımız. İzmir’de bugün Türkiye’de 30 milyonun üzerinde turist geliyor ama İzmir’e sadece 3 milyon düşüyor. Türkiye’nin 3’üncü büyük şehri ancak yüzde 10 pay alıyor. 2002’de bu daha da azdı. Bir buçuk milyondu. Bunu İzmirlilerin, Bergamalıların iyice düşünmesi lazım. Niye böyle oldu? Geçen yıllarda başka bölgeler, iller fersah fersah ileri giderken İzmir niye yerinde saydı? Bu sorunun mutlaka sorulması lazım”

İzmir ve Bergama’yı da içine alan 35 İzmir 35 projeleri ve aşamaları hakkında bilgi veren Yıldırım, İzmir il ve ilçe belediye yöneticilerinin sadece mazeret ürettiğini savundu.

Yıldırım, boş durmadıklarını ve söz verdikleri projeleri tamamlamak için çalıştıklarını anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi belediyelere sorsanız bin bir mazeret. Efendim biz çalışacağımız ama hükümet engel oluyor:’ insaf. Herşeyi yap, paralar aynen geliyor, fazlasıyla geliyor. Çünkü belediye başkanlığı yapan bir başbakan var. O zaman iktidarda olanlar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğinde bunu hazmedemedi. Ellerinden geleni yaptılar. Bu da yetmedi. Eften püften sebeplerle engel oldular. Kapanan yolları teker teker açtık. Ülkemizi dünyanın 17’inci büyük ekonomisi haline getirdik. Parmakla sayılan on ülke arasında Türkiye’yi sokmaya karar verdik. Bunu sizlerle paylaşacağız. Hikayeler, ninnilerle, yalan yanlış hikayelerle milleti uyutamazsınız. Kolaycılık yok. Çalışıp çabalayıp size verilen imkanlarla hizmet yapacaksınız. Mazeretlerin arkasına sığınmayın. Sağolun bizi seçtiniz. E biz şimdi boş mu duracağız? İzmir’e 35 proje sözü verdik. Siyasi rakiplerimiz ‘bizim yüz projemiz var’ dediler. Bizim projelerimizin hepsinin kaynağı var, ayağı basan İzmir ve Türkiye’yi geleceğe taşıyan projeler.”

Bakan Yıldırım, esnaf ziyareti sırasında İzmir Valisi Cahit Kıraç ve AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay ve beraberindekilerle kendisine ikram edilen Osmanlı şerbetini içti.

bakan-yildirim-dan-izban-ve-korfez-gondermesi

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.