Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı İle Kars Çine Kadar Gidecek

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı İle Kars Çine Kadar Gidecek
Vali Eyüp Tepe Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu hattı inşaatıyla ilgili olarak “Kars bundan sonra Çin’e kadar gidecek hattın birleşme noktası olacak” dedi.


Tepe AA muhabirine yaptığı açıklamada, BTK demiryolu hattı sayesinde kentin “kavşak noktası” kimliği kazanacağını söyledi.

Bu durumun Kars’ın ekonomisine ve ticaretine yansıyacağını vurgulayan Tepe, “Eskiden hayal olan şeyler gerçek olmaya başlıyor. Yıllarca sürüncemede kalan bu hat, son yıllarda ivme kazandı. 2008’de ihale edildi ve bugün yüzde 40-50 mertebesinde fiziki gerçekleşme var. 2. etap ihaleye itiraz edilmeseydi bu oran daha yüksek olurdu” diye konuştu.

Hattın Türkiye bölümünde ciddi problem olmadığına değinen Tepe, şunları kaydetti:

“Gürcistan ile Türkiye arasında 2,5 kilometrelik tünel projesi var. O projede bir güzergah değiştirildi. Bu yüzden yeni tünel yapılması gündeme geldi. Bunlar bitince inşallah sene sonunda belki deneme seferi yapılabilir deniyor. En geç önümüzdeki yıl mart nisan gibi denemeler başlayacak. Ümidimiz o yönde. Kars bundan sonra Çin’e kadar gidecek hattın birleşme noktası olacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar