İki başkent YHT ile birleşecek | Ankara-İstanbul YHT (Foto Galeri)İki başkent YHT ile birleşecek | Ankara-İstanbul YHT
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattına ilişkin, “Zor bir iş ama yüzde 90-95 oranında altyapı bitmiş vaziyette, üstyapı da yüzde 30 seviyelerini geçti” dedi.

Ankara-İstanbul YHT hattındaki en uzun tünelde son delme işleminin gerçekleştirilmesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Yıldırım, 29 Ekim’de tamamlanması planlanan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının işletmeye alınmasıyla Osmanlı’nın başkenti İstanbul ile Ankara arasındaki mesafenin 3 saatte alınabileceğini belirterek, “Böylece iki il arasında demiryolu ile seyahat edenlerin oranı yüzde 10’dan yüzde 78’e çıkması bekleniyor” dedi.

İKİ BAŞKENT BİRLEŞİYOR

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki en uzun tüneli ışıkla buluşturduklarını belirten Yıldırım, tünelin 4 bin 100 metre uzunluğunda olduğunu bildirdi. Yıldırım, 29 Ekim’de tamamlanması planlanan hattın işletmeye alınmasıyla Osmanlı’nın başkenti İstanbul ile Ankara arasındaki mesafenin 3 saatte alınabileceğini, böylece iki il arasında demiryolu ile seyahat edenlerin oranının yüzde 10’dan yüzde 78’e çıkmasının beklendiğini vurguladı.

HEYECAN DA STRES DE ARTIYOR

“Heyecanımız da stresimiz de artıyor. Bu tür dev projelerde beklenmedik olaylar, sürprizler meydana gelebiliyor. Onun için arkadaşlarımız dikkatli çalışıyor” diyen Yıldırım, İnönü-Vezirhan ve Vezirhan-Köseköy kesimlerinde ise altyapının yüzde 96’sının tamamlandığını kaydetti. Yıldırım, hatta yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
“Tünel inşaatlarında yüzde 99, viyadük inşaatlarında yüzde 98, kazı ve dolgu işlerinde yüzde 92, üst yapı ve elektromekanik işlerinde yüzde 30 seviyesinde gerçekleşme sağlandı. Bu kesimde 35 bin metre tünel açılmış ve 10 bin metre viyadük şu ana kadar bitirildi. 3 kilometrelik Bolu Dağı Tüneli bile 10 yılda tamamlandı. Proje kapsamında 2 bin 550 kişi istihdam edildi. Hattın 73 kilometrelik kısmı üst yapıya teslim edildi. Büyük projede çalışmalar planlandığı şekilde devam ediyor.”

TÜNELİ AÇTI, TRENE BİNDİ

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki törenin ardından trenle Eskişehir’e hareket eden Bakan Yıldırım, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş’de (TÜLOMSAŞ) yüklenici firma yetkilileriyle toplantı yaptı. Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının Eskişehir-İstanbul bölümünün şantiye toplantılarının her ay yapıldığını bildirdi. Yıldırım, bu ay ki toplantıyı, Bozüyük’te hat boyunca gerçekleştirilen 4 bin 100 metrelik en uzun tünelde yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Yüklenici firmalarla bir değerlendirme yaptık. Projenin bugünkü geldiği durumu gözden geçirdik ve bundan sonraki işlerde herhangi bir sıkıntı var mı, yok mu? Bunları değerlendirdik. İşler yoğun bir şekilde devam ediyor.”

YÜZLERCE SANAT YAPISI VAR

Bu YHT hattı üzerinde yüzlerce sanat yapısı olduğunu ifade eden Yıldırım, “50 kilometreye yakın yapılmış tünel var. 10 kilometreden fazla viyadük var. Hele hele Bozüyük’ten Sapanca’ya kadar olan kısım, neredeyse yüzde 60’ı tünel, viyadük. Zor bir arazi. Zor bir iş ama yüzde 90-95 oranında altyapı bitmiş vaziyette, üstyapı da yüzde 30 seviyelerini geçti. Bir hedefimiz var. Hedefimiz, 29 Ekim’e projeyi hazır hale getirmek. Bunun için arkadaşlarımız gece gündüz, yoğun bir şekilde çalışıyorlar.”

15 ŞEHİR DEMİRYOLUYLA BİRBİRİNE BAĞLANACAK

Ankara-İstanbul YHT hattı Marmaray ile birlikte 2013 sonbaharında hizmete açılacak. Yapımına başlanan Ankara-Sivas, Ankara-Bursa ve Ankara-İzmir YHT hatlarında ise çalışmalar sürüyor. Kısa vadede Ankara merkezli oluşturulan çekirdek demiryolu ağıyla 15 il YHT ile birbirine bağlanacak.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlar