2.Antalya Ulaşım Sorunları Ve çözümleri Konferansları2.Antalya Ulaşım Sorunları Ve çözümleri Konferansları
2. Antalya Ulaşım Sorunları ve Çözümleri Konferansları’nda konuşan Karayolları 13. Bölge Müdürü Mustafa Karademir, Antalya’nın Kuzey Çevre yoluna bu yıl yatırım yapılması geciktirilirse Expo 2016’ya yetişemeyeceklerini kaydetti.
İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nin düzenlediği 2. Antalya Ulaşım Sorunları ve Çözümleri Konferansları’nda Antalya’nın ulaşım sorunları tartışıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, kent içi ulaşım sisteminin bir kent coğrafyasındaki bütün ulaşım imkanlarının entegre edildiği kompleks sistem olduğunu kaydetti. Kent içi ulaşımın sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasının zorunlu bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Oğuz, “Türkiye’de geçtiğimiz 50 yılda özellikle büyük kentlerde kentsel trafik ve ulaşım sistemlerini planlamak üzere pek çok ulaşım çalışması ve planı yürütülmüştür. Antalya’da 2013 yılına kadar tamamlanmış bir ana ulaşım planı bulunmamakta. Önceki yıllardan günümüze, günü kurtarmaya yönelik yap-boz mantığı ile trafik ve ulaşım sistemleri düzenlemeleri sürdürülmüştür. Üstelik her geçen gün kent içinde trafik ve ulaşım yükünü içinden çıkılmaz hale getirerek çözümsüz kılacak nazım planlarına aykırı, yeni alışveriş merkezleri, stadyum ve rezidans yapımına izin veren çalışmalar da ısrarla sürdürülmektedir” şeklinde konuştu. Antalya’nın 2023 projeksiyonu içinde Eskişehir-Antalya ve Konya-Antalya demiryolu hatlarının planlandığının ifade edildiğini belirten Oğuz, planlanmış hatlardan en azından birisinin 2014 bütçesinde yer alması ve Expo 2016 Antalya projesine yetecek şekilde yeniden değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
BURDUR-ANTALYA DEMİRYOLU HATTININ PROJESİ TAMAMLANDI
Yüksek Hızlı Tren konusunda sunum yapan İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Karaşahin ise demiryolunun Antalya için önemli bir proje olduğunu kaydetti. Türkiye’de demiryolu olmayan iki liman kenti olduğunu belirten Prof. Dr. Karaşahin, bunların Antalya ve Trabzon olduğunu bildirdi. 2023 hedefinde her iki limanın da demiryolu bağlantısının sağlanmasının amaçlandığını kaydeden Prof. Dr. Karaşahin, şu anda Türkiye’de devam eden demiryolu yatırımlarının hepsinin yüksek hızlı tren bazında olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Karaşahin, hızlı tren hatlarının inşaatının tamamlanmasının ardından mevcut trenlerin yük taşımada kullanılacağını bildirdi. Türkiye’nin yüksek hızlı tren işletmeciliği konusunda belli bir yere geldiğini kaydeden Prof. Dr. Karaşahin, dünyada 8, Avrupa’da ise 6’ıncı sırada olduğunu belirti. Türkiye’nin bölgesinde yalnız kalmış bir ülke olduğunu belirten Prof. Dr. Karaşahin, “Etrafındaki hiçbir ülke 2025 yılına kadar yüksek hızlı tren konusunda bir yatırım kararı almamış. En fazla açılım yapan ülke de, Avrupa ülkeleri dahil, şu anda Türkiye” dedi. Antalya’nın şanslı illerden biri olarak gözüktüğünü ifade eden Prof. Dr. Karaşahin, “Çünkü iki noktadan bağlantısı olacak. Bir Afyon-Burdur-Antalya bağlantısı, bir diğeri de Polatlı-Konya-Manavgat-Antalya şeklinde bağlantısı olacak. Polatlı -Afyon arasındaki yüksek hızlı tren projesinin ihalesi tamamlandı. Yapım aşamasına geçti. Şu anda Antalya’ya ulaşmak için 280 kilometre kaldı. Bu bağlantı İstanbul’a bağlantıyı sağlamayacak, onun için Eskişehir-Afyon bağlantısının bir şekilde planlanması ve yapımına başlandıktan sonra ancak Antalya-İstanbul’a bağlanacak” dedi. Antalya’da ısrarcı olunması gereken projenin ilk etapta Burdur-Antalya hattının olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Karaşahin, “Şu anda Burdur’a kadar zaten bir demir yolu hattı var. Önemli olan ilk etapta Antalya limanına kadar bir şekilde yük trenlerinin, yolcu trenlerin gelmesi. Ve bu hat projelendirmede de konvansiyonel hat olacak. Yanı maksimum hız 160 kilometre saat, bazı yerlerde 180 kilometre saate kadar çıkabilecek. Bunun projesi tamamlandı. Kepez’de bir istasyon olacak. Tramvay hattı ile entegre olacak, oradan da limana inecek” şeklinde konuştu.
KUZEY ÇEVRE YOLU YATIRIM PROGRAMINA ALINMAZSA EXPO 206’YA YETİŞMEYECEK
Antalya İli Ulaşım Projeleri hakkında bilgi veren Karayolları 13. Bölge Müdürü Mustafa Karademir de bölge genelinde 443 kilometrede sıcak karışım hizmeti veren yolun yer aldığını belirtti. 188 kilometrede sıcak karışım yol çalışmalarının devam ettiğini belirten Karademir, “Bu yıl içerisinde ise 290 kilometre daha yeni sıcak karışım ihaleleri planlanmıştır. 2013 yılı içerisinde bu çalışılan yollardan 107 kilometre olan kesimi sıcak karışım olarak bitirilip hizmete açılması hedeflenmiştir” dedi. Çevre yollarının yapımı ile ilgili de bilgi veren Karademir, kamuoyunun çok yakından takip ettiği Kuzey Çevre Yolu projesi ile ilgili olarak da bir sitemde bulundu. Projesi tamamlanan çevre yolunun 2012 yılından itibaren teklifinin yapılmış olmasına rağmen bugüne kadar yatırım programına alınmadığını ifade eden Karademir şöyle konuştu:
“Nisan ayında bakanlığımıza tekrar sunuldu, yatırım programına alınması için. Bu sefer umutluyuz. Eğer bu güzergahın bu yıl içerisinde yapım ihalesini gerçekleştirmek gecikirse Expo 2016 yılına bunun hizmete açılma şansı biraz zayıflıyor. Hem Expo 2016, hem de mevcut güzergahımızın şu anda hizmet seviyesinin düşmüş olması bu Kuzey çevre yolunun vakit geçirilmeden yatırım programına alınıp ihalesinin yapılması çok önem arz etmektedir.”
“Kent içi Tesislerin Trafik Etki Analizleri ve Tesislerin Trafik Yoğunluğuna Etkisi: Antalya Örneği” konusunda sunum yapan Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halim Ceyhan ve Öğretim Görevlisi Görkem Gülhan Antalyaspor, Falez ve Samanyolu Kavşağı arasında 3 kilometrelik uzunluğunda mevcut alanda sabah ve akşam saatlerinde gözlemledikleri trafik yoğunluğunu aktardılar. Daha sonra 100 Yıl Bulvarında yapılacak olan stat, AVM ve diğer işletmelerin trafiği nasıl etkileyeceği ile ilgili de bilgi verdiler.
Toplantı soru ve cevap şeklinde devam etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.