3. havalimanı ihalesini kazanan belli oldu (Video)  1. havalimanı ihalesini kazanan belli oldu
    İstanbul’a yapılacak 3. havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon euro veren Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu kazandı.
    Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen ihalenin kapalı zarfla verilen ilk tekliflerinde, 25 yıllık kira bedeli olarak IC İçtaş/Fraport OGG 20 milyar euro artı KDV, Makyol İnşaat 4 milyar euro artı KDV, Limak/Kolin/Cengiz/Ma-Pa/Kalyon OGG 12 milyar 682 milyon euro artı KDV, TAV Havalimanları Holding 9 milyar euro artı KDV teklif etti.

Açık artırma başlamadan önce Makyol İnşaat, ihaleden çekildiğini açıkladı.

Açık arttırma 20 milyar euro artı KDV üzerinden başladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 31’inci turda mola istedi.

Yaklaşık 25 dakika sonra ihale salonuna gelen TAV Havalimanları Holding AŞ, 21 milyar 55 milyon euro artı KDV teklif verdi.
73’üncü turda yeniden mola isteyen TAV Havalimanları Holding AŞ, 10 dakika sonra 22 milyar 31 milyon euro artı KDV olarak yeni teklifini açıkladı.

TAV Havalimanları Holding AŞ, 78’inci turda ihaleden çekildi.

Açık artırmanın devamında yarışan IC İçtaş-Fraport OGG, 87’inci turda mola istedi.

Daha sonra ihale salonuna dönen IC İçtaş-Fraport OGG, 95’inci turda Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG’nin 22 milyar 152 milyon euro artı KDV teklifi üzerine ihaleden çekildiğini açıkladı.

Böylece ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon euro artı KDV ile Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG vermiş oldu.

4 etapta tamamlanacak

İhale, DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın onayıyla sonuçlanacak.

İhalede teklif edilen en yüksek tutarın üzerine ilave edilecek yüzde 18’lik KDV ile birlikte elde edilecek kira bedeli firma tarafından 3. havalimanının tamamlanmasının ardından ilk işletme yılından itibaren eşit taksitler halinde ödenecek.

Havalimanı inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin ton, alüminyum malzemenin ise 10 bin tona yaklaşacağı tahmin ediliyor.

415 bin metrekare cam kullanılması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak. Tesis tamamlandığında yolcu kapasitesi bakımından dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Şartname değiştirilmişti

Üçüncü havalimanı ihalesine katılımın ve rekabetin artması için şartnamede bazı değişiklikler yapılmıştı. Buna göre, ortak girişim grubu (OGG) olarak katılımlarda OGG’nin en çok 3 ortaklı olması koşulu değiştirilmiş ve bu sınır ortadan kaldırılmıştı.

Öte yandan “OGG’de iş deneyim belgesine sahip bir ortak bulunacak; bu ortağın (pilot ortak) payı en az yüzde 51 olacak” maddesinde de yüzde 51 şartı esnetilmişti.

Yetkililer, firmaların “Hazine garantisi sunulması ve ihale tarihinin ertelenmesine” yönelik taleplerinin ise kabul edilmediğini belirtmişti. Şartname satın alan firmalardan ikisinin yabancı olduğunu bildiren yetkililer, şartnameyi bizzat alan 15 yerli firmanın ihaleye yalnız mı, yabancı/yerli bir ortakla mı katılacağının bilinmediğini kaydetmişti.

3. havalimani ihalesini kazanan belli oldu

Kaynak : www.cnnturk.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.