Dağkapıdan – Kayapınara raylı sistem

Dağkapıdan – Kayapınara raylı sistem
Diyarbakır’a yapılacak olan hafif raylı sistem hattı projesinin gerçekleşmesi için milletvekillerinden destek bekleniyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş yaptığı açıklamada, Ulaşım Master Planı’nın en önemli verisinin kent merkezinde saatte yolcu potansiyeli 13 bin olan hafif raylı sistem hattı olduğunu, Dağkapı Meydanı’ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzandığını, hattın proje çalışmasının yürütüldüğünü ifade etti.
Çağdaş Ulaşım master planlarının Ulaştırma Bakanlığı’na sunulduğunu, hafif raylı sistem hattının onaylandığını kaydederek, projenin yapımıyla ilgili belediye olarak birtakım arayışlara girdiklerini, bu arayışlar içinde de ülke içi krediyi kullanmayı esas aldıklarını aktardı.
Hattın yapımı için uluslararası finans kuruluşu ve bankaların peşinden koşmadıklarını anlatan Çağdaş, şöyle konuştu:
“Hattın yapımı için çok örgütlü ve teknik kabiliyeti olan İller Bankası’na başvurduk. Mart ayında yaptığımız bu müracaat İller Bankası teknik heyet tarafından değerlendirmeye alındı. Değerlendirme aşamaları tamamlanarak iller Bankası Bölge Müdürlüğü’nün uygun görüşüyle başvuru yapıldı. 250 milyon lira kredi talebidir. Kredi talebinin idari ve siyasi engellere takılmadan onaylanmasını ümit ediyoruz. Belediye olarak idari ve teknik olarak bütün çalışmaları yaptık. Diyarbakır’dan seçilen gerek AK Partili gerek BDP’li milletvekillerine bir çağrı yapmak istiyorum. Bu projenin gerçekleşmesi konusunda desteklerini bekliyoruz.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Cum 15

İhale İlanı : Personel Hizmeti Alınacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Cum 15

İhale İlanı : Köprü İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 15 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar