Dağkapıdan – Kayapınara raylı sistemDağkapıdan – Kayapınara raylı sistem
Diyarbakır’a yapılacak olan hafif raylı sistem hattı projesinin gerçekleşmesi için milletvekillerinden destek bekleniyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş yaptığı açıklamada, Ulaşım Master Planı’nın en önemli verisinin kent merkezinde saatte yolcu potansiyeli 13 bin olan hafif raylı sistem hattı olduğunu, Dağkapı Meydanı’ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzandığını, hattın proje çalışmasının yürütüldüğünü ifade etti.
Çağdaş Ulaşım master planlarının Ulaştırma Bakanlığı’na sunulduğunu, hafif raylı sistem hattının onaylandığını kaydederek, projenin yapımıyla ilgili belediye olarak birtakım arayışlara girdiklerini, bu arayışlar içinde de ülke içi krediyi kullanmayı esas aldıklarını aktardı.
Hattın yapımı için uluslararası finans kuruluşu ve bankaların peşinden koşmadıklarını anlatan Çağdaş, şöyle konuştu:
“Hattın yapımı için çok örgütlü ve teknik kabiliyeti olan İller Bankası’na başvurduk. Mart ayında yaptığımız bu müracaat İller Bankası teknik heyet tarafından değerlendirmeye alındı. Değerlendirme aşamaları tamamlanarak iller Bankası Bölge Müdürlüğü’nün uygun görüşüyle başvuru yapıldı. 250 milyon lira kredi talebidir. Kredi talebinin idari ve siyasi engellere takılmadan onaylanmasını ümit ediyoruz. Belediye olarak idari ve teknik olarak bütün çalışmaları yaptık. Diyarbakır’dan seçilen gerek AK Partili gerek BDP’li milletvekillerine bir çağrı yapmak istiyorum. Bu projenin gerçekleşmesi konusunda desteklerini bekliyoruz.

Dagkapidan - Kayapinara- rayli -sistem

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.