Eskişehir Raylı Sistemler Kümesi Olağan Genel Kurulunu yaptıEskişehir Raylı Sistemler Kümesi Olağan Genel Kurulunu yaptı
Eskişehir Sanayi Odası (ESO) öncülüğünde kurulan Raylı Sistemler Kümesi (RSK) Olağan Genel Kurulu’nu yaptı.
ESO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen kurulda, kümenin bugüne kadar gerçekleştirdikleri ve ileriye dönük olarak yapılacaklar mercek altına alındı. Kongrenin divan başkanı seçilen ve açılışta bir değerlendirme yapan ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir’de kurulan kümelerin bugün ciddi yol almaya başladığını ve gelecekte ise büyük işlere imza atacaklarına inandıklarını bildirdi. Özaydemir, kenti hem raylı sistemlerde hem de havacılık alanında bir merkez haline getirmek için hep birlikte çalıştıklarını da söyledi.
Raylı Sistemler Kümesi Başkanı Kenan Işık ise, gerçekleştirdiği sunumda küme derneğinin ilk genel kurulunu yaptıklarını açıklayarak geleceğe dönük projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de ilk kez Eskişehir’de kurulan Raylı Sistemler Kümesi’nin şu an 35 üyesi ile çalışmalarını büyük bir hızla sürdürdüğünü aktaran Işık, Eskişehir’in rekabetçiliği ve kümeleri ile de dikkat çektiğini belirterek, “Çalışmalarımız çeşitli Bakanlıklarımızın dikkatini çekmekte, bu konuda bizimle temasa geçmekteler. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanlığımız ile yapacağımız önemli bir proje ile kümelerimizin değerlendirmesini ve yapabileceklerini derinlemesine tartışacağız” dedi.
Genel kurulda konuşan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) Genel Müdürü Hayri Avcı de, Eskişehir’deki üreticiler ile kenti raylı sistemler alanında ulusal değil uluslararası bir merkez haline getirmek istediklerini ifade etti. Eskişehir OSB’de bulunan raylı sistem üreticilerinin gittikçe geliştiğini anlatan Avcı, şunları söyledi:
”ESO öncülüğünde kurulan kümemiz OSB’deki önemli üreticilerle birlikte dünyaya açılmak zorunda. Bu konuda Ortadoğu ve Afrika pazarları bizlerin hedefi olmalı. Buralarda birlikte pazar oluşturabiliriz.”
Yapılan açılış konuşmalarından sonra kümenin çalışmaları hakkında dernek üyelerine geniş çaplı bilgi verildi.

Reklamlar