Hızlı Tren

hizli tren teknolojisi
hizli tren teknolojisi

Hızlı Tren : Ülkemiz de son zamanlarda yapılan en büyük projeler arasında Yüksek Hızlı Tren Projeleri ilk sırayı almakta. Hızlı tren hatlarının geçtiği ya da geçeceği şehirlerde hem ekonomik hem de turizm açısından canlılık sağlayacağını Belirten Ulaştırma Ve Demiryolu Çalışanları Hak Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Abdullah PEKER açılmasında;


“Yapılan araştırmalarda Yüksek hızlı trenlerin geçtiği Şehirlerde; % 78 Şehrin ticari yaşamına canlılık getirdiği, % 80 Turizme katkı sağladığı, % 80 Maliyet ne olursa olsun YHT’ ler in yatırımlarına devam etmesini, % 65 YHT’lerin ülkemizi gelişmiş ülkeler arasına dahil ettiğini düşünmekteler” dedi.

Peker, “Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi, Ülkemiz in en büyük iki Kenti olan Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresinin azaltılması ve yüksek konfor ve güvenlik imkânı sağlamaktadır. Bu projede Ankara-İstanbul arası çift hat, elektrikli, sinyalli saatte 250 km sürat yapması düşünüldüğünde Ankara İstanbul arası 3 saate düşmektedir, Ülkemizde diğer bölgelerde de yapımı devam eden hızlı tren projeleri milli ekonomiye inanılmaz katkılar sağlayacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

ANKARA -SİVAS HIZLI TREN PROJESİ

Açıklamasında Peker, “Ankara-Sivas YHT projesi yapımı devam etmektedir Siyasiler tarafından 2014 yılında hizmete geçecek denmesine rağmen ben bu projenin bitiminin 2016 yılını bulacağı konusunda ısrar ediyorum, Ülkemizin ve Ankara Sivas arası fiziki ve coğrafi konumu düşünürsek bu tespitim de haklı olduğum görülecektir. Ayrıca bu projenin devamında Kafkas ülkeleri ile ve diğer taraftan Avrupa, İran ve Ortadoğu demiryolu bağlantısı bulunmaktadır. Ülkeler arası hızlı Tren yolu Sivas’tan geçecektir bu da Sivas için bir kazanımdır” diyen Peker

Peker, “Ankara-Sivas arası şu an demiryolu ile 603 km dir, seyahat süresi yaklaşık 12 saattir YHT projesi bittiğinde 250 km saatte hız yaptığını düşünürsek çift hatlı olduğunu da göz ardı etmeden 405 km ye düşen hattın seyahat süresi 2 saat olacaktır, işte bu bir hizmet ve bir kazanımdır. Bize göre hızlı Tren projesi bittiğinde Sivas Valisi olan köy konumundan çıkacak ve Avrupai bir şehir olacaktır” diyerek açıklamasını bitirdi.

Kaynak : http://www.sivashakimiyet.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar