İşte Haliç Metro Köprüsünün Son Hali

Yenikapı Hacıosman Metro Durakları Saatleri ve Güzergahı
Yenikapı Hacıosman Metro Durakları Saatleri ve Güzergahı

İşte Haliç Metro Köprüsünün Son Hali : İstanbul’da Haliç üzerine yapılan ve taşıyacağı metro bağlantısı ile şehrin trafik sorununa çözüm olması umulan metro geçiş köprüsünde artık sona gelindi.


29 Ekim 2013’te açılması planlanan metro geçiş köprüsü ile Haliç’in iki yakası bir kez daha bir araya geliyor. 180 milyon TL’ye mal olan köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek.

İstanbul metrosunun önemli bağlantı noktalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde çalışmalar tamamlanıyor. 180 milyon liraya mal olan köprü, Unkapanı ve Azapkapı’yı birbirine bağladı. Geçtiğimiz ay bel fıtığı ameliyatı geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki günlerde köprüden basın mensuplarıyla birlikte geçecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1998 yılında yapımına başlanan Taksim-Yenikapı metro hattının bir parçası olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün montajı tamamlandı.

ZEMİN BALÇIK!

Tarihi Yarımada’nın siluetini bozduğu yönündeki iddialarla aylarca konuşulan köprü ile Azapkapı ve Unkapanı birbirine bağlandı. Denizden 13 metre yükseklikte yapılan 430 metre uzunluğundaki köprüde, 47 metrelik iki taşıyıcı kule bulunuyor. Zemini balçık olan köprüde herhangi bir çökme yaşanmaması için kule ayakları deniz tabanından 110 metre dibe kadar batırılıp sabitlendi. 180 milyon liraya mal olan köprünün Marmaray ile birlikte 29 Ekim’de açılması için hummalı bir çalışma devam ediyor.

AYAKLAR YALOVA’DAN GELDİ

Yalova’da imal edilen 380 ile 450 ton arasında değişen ağırlığa sahip köprü ayaklarının montajı için özel olarak vinç getirildi. 800 ton taşıma kapasitesine sahip olan vinç, montajın tamamlanmasıyla birlikte sökülecek. Köprünün montajının tamamlanmasıyla birlikte elektrik-mekanik işlemleri, ray döşemesi ve aydınlatması işlerine geçilecek.

Taksim-Şişhane-Unkapanı- Şehzadebaşı-Yenikapı metro hattının önemli bir parçası olan Haliç metro geçişi, Azapkapı’da gün yüzüne çıkarak köprü ile Haliç’i geçtikten sonra Unkapanı’nda tekrar yer altına giriyor. Unkapanı ve Azapkapı viyadükleri ile köprü 936 metre uzunluğuna sahip. Köprüden geçecek olan Taksim-Yenikapı metro hattı toplam 5,2 km uzunluğunda 4 istasyondan oluşacak. Haliç’ten gemi geçişleri için köprünün açılır kısmı bulunuyor. Unkapanı tünel girişindeki döner köprü olağanüstü durumlarda 12 cm yükselerek tek ayak üstünde 90 derece açılacak ve gemi geçişleri için 50 metrelik açıklık sağlanacak.

UNESCO’NUN DA GÜNDEMİNDEYDİ

Köprü ile ilgili projeler 6 Temmuz 2005 tarihinde Koruma Kurulu’nca onaylanmıştı. Onaylandığı günden beri tarihî yarımada silüetine vereceği etki sebebiyle tartışmalara konu oldu. Alternatif proje üretilmesini isteyenler mevcut köprünün inşasının durdurulması için imza kampanyaları düzenledi. Tartışmaların gölgesinde çalışmaları süren köprünün taşıyıcı kulelerin yüksekliği ilk projede 82 metre idi. Ancak UNESCO’nun İstanbul’un Dünya Miras Listesi’nden çıkarılarak “risk altındaki dünya miras listesine” alınacağı yönündeki uyarıları üzerine yükseklik birkaç kez düşürüldü. Taşıyıcı kule yükseklikleri önce 65 metreye, sonra 47 metreye kadar düşürüldü. Geçtiğimiz yıl hızlanan köprünün yapım çalışmasında artık sona yaklaşıldı. 29 Ekim 2013’te açılması planlanan köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar