TCDD’de emekli olacaklar dikkat son tarih : 1 HaziranTCDD’de emekli olacaklar dikkat son tarih : 1 Haziran
Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun 6461 sayı ile Kanunlaşmış ve 1 Mayıs 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Bu Kanun gereği; Devlet memuru olarak görev yapanlardan emekli ikramiye tutarlarını fazla almak isteyenlere Devlet tarafından teşvik verilmektedir. İkramiye tutarlarını fazla almak isteyenlerin dikkat edeceği hususlar ve kimleri kapsıyor bu konularla ilgili açıklamalarda bulunmak istiyoruz.

Kanunun ilgili maddesi;

Emeklilik

GEÇİCİ MADDE 5 – (1) TCDD’de ve bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ta istihdam edilen 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) ve (II) sayılı cetvele tabi personelden emekli aylığı bağlanmasına hak kazanmış olanlardan bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunanların emekli ikramiyeleri, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla;

a) Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,

b) Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,

c) Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40,

fazlasıyla ödenir.

(2) Emekli aylığı bağlanması şartlarını 2013 yılı sonuna kadar haiz olacaklara, bu hakkı kazandıkları tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunmaları hâlinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenir.

(3) Bu madde uyarınca yapılan emeklilik başvurularında emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösterilemez, başvurular herhangi bir kayda bağlanamaz ve geri alınamaz. Bu kapsamda emekli olan personel, emekli oldukları tarihten itibaren beş yıl içinde TCDD’de ve bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de istihdam edilemez.

Maddenin açıklaması;

İlgili madde;

1 MAYIS 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yaş haddinden (65 yaştan dolayı) emekliliklerine belirli süre kalanlar ile

2013 yılı sonuna kadar 65 yaş haddi haricindekilerden kademeli geçişe tabi olanlardan kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yıllarını ve tabi oldukları yaş hadlerini dolduracak olanları,

kapsamaktadır.

Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 65 yaşını tamamlamaya 12 aydan az bir süre kalanlara teşvik verilmemektedir.

Buna göre değerlendirmemiz;

1- 1 Mayıs 2013 tarihinde 65 yaş haddinden emekliliklerine en fazla 3 yıl kalanlar emekli olmak istediklerinde emeklilik ikramiyelerini % 25 fazlasıyla alabileceklerdir.

2- 1 Mayıs 2013 tarihinde 65 yaş haddinden emekliliklerine 3 yıldan fazla 5 yıldan az kalanlar emekli olmak istediklerinde emeklilik ikramiyelerini % 30 fazlasıyla alabileceklerdir.

3- 1 Mayıs 2013 tarihinde 65 yaş haddinden emekliliklerine 5 yıl ve daha fazla kalanlar emekli olmak istediklerinde emeklilik ikramiyelerini % 40 fazlasıyla alabileceklerdir.

4- 2013 yılı sonuna kadar kademeli geçişteki yaş grubuna dahil olanlardan kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yılını tamamlamak suretiyle emeklilik aylığı bağlanması şartlarını tamamlayanlar emekli olmak istediklerinde emeklilik ikramiyelerini % 40 fazlasıyla alabileceklerdir.

UYARICI NOT;

İkramiyelerini fazlasıyla almak isteyenler Kanunun yürürlük tarihinden itibaren BİR AYLIK süre içerisinde emekli olma yazılı beyanlarını Kurumlarına yapmaları gerekmektedir.

BİR AYLIK 1 Haziran 2013 tarihinde dolmaktadır.

Şayet emekli olmak isteyenlerden bu tarihten sonra emekli olmak isteseler dahi, emekli ikramiyelerini fazlasıyla almaları mümkün olmayacaktır.

tcddde-emekli-olmak-icin-son-gun

Reklamlar1 Comment

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.