Hızlı trene karşı Rugby No TavHızlı trene karşı Rugby No Tav
Susa vadisinde hızlı trene karşı çıkan “No Tav” hareketine destek veren onlarca sivil girişimden biri de rugby oyuncuları. İtalya’yı Fransa’ya bağlayan proje, Piemonte bölgesinde doğa katliamına davetiye çıkarmakla sınırlı kalmıyor, yöre halkı ve çiftçilerin topraklarını ellerinden alıyor.

Daniele Tarasco’nun mimarı olduğu “Rugby No Tav“, geçtiğimiz yıl 1 mayısta “Neden üzerinde mücadele ettiğimiz topraklara sahip çıkmıyoruz?” sorusuyla adım atarak, hızlı tren projesine karşı bir hareket başlattı. Susa vadisinde yaşayanların mücadelesini desteklemek için düzenlenen turnuvada bir araya gelen rugby takımları, “No Tav” protestolarını turnuvalar aracılığıyla desteklemeye karar verdi. Bu protestonun öznesi, toprak. Çiftçilerin geçimini sağladığı, rugby sporcularının ise oval topun peşinde koşturduğu topraklara sahip çıkan oyuncular, “Hızlı Tren’e karşıyız !”diyor.

2012 temmuz ayında “Rugby No Tav” hareketi tartışmaların alevlendiği Susa vadisinde turnuvalar düzenledi. 16-60 yaş arasındaki kadın erkek bütün rugby oyuncularına açık olan bu turnuvalar, özünde dev ticari çıkarlar uğruna gözden çıkarılan Susa Vadisi’ne sahip çıkıyor.

Bu turnuvalar bir tek Susa Vadisi ile sınırlı değil. “Rugby No Tav”, İtalya’nın neresinde olursa olsun doğayı hiçe sayan her türden ticari adıma karşı etkinlikler düzenliyor, çokuluslu şirketlerin göz diktiği toprakların spor ya da kültürel faaliyetlere açılması amacıyla protestocuların yanında olan sporcular, gerektiğinde işgallere de katkı veriyor. Tartışmaların odağındaki bölgelerde düzenlenen her rugby turnuvasından önce hızlı tren ve gündemdeki başka konularda siyasi içerikli bir toplantı organize ediliyor.

Bunun yanı sıra rugby oyuncuları, gittikleri başka bölgelerde vatandaşları Susa vadisi halkının mücadelesi konunda aydınlatıyor. Bu toplantıların ardından rugby takımlarını karşı karşıya getiren turnuvalara geçiliyor. Bu karşılaşmalarda sporcular kırmızı renkli bir forma ile sahaya çıkıyor. Bu formaların ön yüzünde hızlı treni durduran bir kadın sporcu dikkat çekiyor. Sırtlarında ise “Rugby No Tav” hareketinin amacı, “Rugby oyununda en önemli kural, Susa vadisindeki girişime destek vermek ve Susalı yoldaşlarımızla dayanışma içinde olmamızdır.” mesajıyla vurgulanıyor.

Susalı rugby oyuncularının girişimine kısa sürede İtalya’daki başka rugby takımlarından da destek gelmeye başladı. Susa vadisindeki protestoyu örnek alan bir başka hareket , Sicilya adasında Catania’da 15 yıl önce büyük bir spor kompleksi diye tasarlanan ancak bir türlü hizmete açılamayan San Teodoro spor merkezinin işgal edilmesine odaklandı. Catania’nın banliyö semtlerinden Librino’daki bu merkez halen at yarışları ve yasa dışı şans oyunlarına tahsis edildiği ve bunlar organize suç örgütlerinin kontrolünde olduğu için, bütün İtalya’dan rugby oyuncuları şimdi “No Tav, No Ponte, No Muos” adı altında yeni bir protestoya destek veriyor.

Sözün kısası “Rugby No Tav” hareketi, kuzeyde Susa vadisinden güneyde Catania’ya haksızlıkların ve doğa katliamlarının gündemde olduğu bölgelerde düzenlediği turnuvalar ve işgallerle sesini duyuruyor.

susa_vadisi_ayaklandi_1

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.